Tek flor atomu doplamalı lityum topaklarının çizgisel ve çizgisel olmayan optik davranışları üzerine bir yoğunluk fonksiyonel teori çalışması
A density functional theory study on the linear and nonlinear optical behavior of single fluoreatoom doped lithium plugs
- Tez No: 788465
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Tek halojen atomu doplamalı lityum topakların lityum bazlı pil, optik sensör, iletişim ve veri depolama sistemlerinde kullanılabilmesi için optik özelliklerin potansiyel uygulamalar ve malzemelere uygulanmalarının artması amaçlanmıştır. Çizgisel LinF (n=1-8) topaklar ve çizgisel olmayan LinF (n=2-8) topakların en kararlı yapılarının optik davranışlarını ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada; tek flor atom doplamalı lityum topaklarının çizgisel (LinF, n=1-8) kararlı yapıları ile çizgisel olmayan (LinF, n=2-8) kararlı yapılarda ki optik özelliklerini, hibrit-yoğunluk fonksiyonel teorisi (h-YFT) yardımıyla kuramsal olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to increase the application of optical properties to potential applications and materials so that single halogen atom doped lithium pellets can be used in lithium-based batteries, optical sensors, communication and data storage systems. The aim is to reveal the optical behavior of the most stable structures of linear LinF (n=1-8) pellets and nonlinear LinF (n=2-8) pellets. In this study; the optical properties of linear (LinF, n=1-8) stable structures and non-linear (LinF, n=2-8) stable structures of single fluorine atom-doped lithium pellets were investigated theoretically with the help of hybrid-Density Functional Theory (h-DFT)