İki farklı santrifüş çark yüzey pürüzlülüğü değiştirilmesi ile pompa karakteristiklerinin değişiminin saptanması üzerinde bir araştırma
- Tez No: 78860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Enerji kaynaklarının kısıtlı olması, herbir enerjiden maksimum değerde yararlanabilmenin önemini ortaya koymaktadır. Santrifüj pompa içerisinde çark kanalları arasından geçerek belirli dönü ile enerji kazanan ve kazandığı enerji ile çarkı terk eden akışkan çark kanalları arasında çark kanalları malzemesi, biçimi ve işlenmesine bağlı olarak bir sürtünme direnci ile karşılaşır. Bu sürtünme direnci ile akış yollarında enerji kaybı, kavitasyon tehlikesi ve pompanın karakteristik eğrilerinde bir düşüşü meydana getirir. Verimin düşmesi yapılacak aynı iş için daha fazla güç ihtiyacını ortaya çıkarır. Yukarıda belirtilen ifadeler doğrultusunda bu araştırmada, 2 farklı santrifüj pompa ve çarklarında kullanılan değişik malzemeler ve yüzey işleme ile pürüzlülük giderilmesinin bu pompalarda karakteristikleri ne derecede etkileyeceği araştırılmıştır. Bu araştırmada Pancar Motor firması tarafından imal edilen iki farklı tip pompa kullanılmıştır. Birinci pompa YK 50-250 adı verilen kapalı tip çarka sahip tam santrifüj yağmurlama pompası, ikincisi de OK 80-200 adı verilen açık tip çarklı salma sulama pompasıdır. Kapalı çarklı (YK 50-250) pompada 3 değişik malzeme ve yüzey pürüzlülük değerine sahip çarklar kullanılmıştır. Bunlar ; a) Pancar Motor firmasının imal ettiği standart işlenmiş pik döküm çark b) Özel olarak aynı boyutlarda imal edilen Bronz dökümlü çark c) Polimer kompozit kimyasal maddesi kaplanmış pik dökümlü çark Açık çarklı pompada (OK 80-200) iki farklı tip malzeme ve yüzey pürüzlülük değerine sahip çarklar kullanılmıştır. Bunlar ; a) Pancar Motor firmasının imal ettiği standart işlenmiş pik döküm çark b) özel olarak aynı boyutlarda imal edilen ve yüzey işlemesi yapılmış bronz çark Denemeler Pancar Motor San. ve Tic. A. Ş. Pompa deney standında aynı günde sabit devir koşullarında TSE 268 Santrifüj pompa performans deneylerine uygun olarak yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, kapalı tip çark (YK 50-250) ile yapılan denemelerde en verimli çalışan pompanın polimer kompozit kaplamalı pompa olduğu gözlemlenmiştir. Daha sonra bronz döküm ve pik döküm çarklı pompa gelmektedir. Her üç çarklı pompa denemelerinde debi ve manometrik yükseklikler birbirine yakın bulunmuş ancak Polimer kompozit kaplı pompa, diğer iki değişik çarklı pompaya nazaran daha az güç çekmiş ve verimi de yüksek çıkmıştır. Polimer kompozit kaplı pompa 11.74 HP çekerek % 45 verim değerine, Bronz çarklı pompa 12.68 HP güç çekerek % 43 verim değerine, Pik döküm çarklı pompada 12.81 HP güç çekerek % 42.6 verim değerine ulaşmıştır. Açık çarklı pompa (OK 80-200) ile yapılan deneme sonucuna göre, Bronz dökümlü çark iyi bir yüzey pürüzlülüğü giderilmesi ile pik döküm çarklı pompaya nazaran çok daha iyi bir verim değerine ulaşmıştır.Denemelerde Bronz çarklı pompanın manometrik yüksekliği ve debisinde de belirgin bir artış sağlamıştır. Bronz çarklı pompa 8.06 HP güç çekmesine karşılık % 44.4 verim değerine ulaşmıştır. Pik döküm çarklı pompa ise 7.98 HP güç çekmesine karşılık verimi % 36.0 civarında kalmıştır. Verimin iyileştirilmesi genellikle düşük verimle çalışan santrifüj pompalarda çok önemli olup yüzey işleme ile belirgin verim artışı ve kazanç olarak katkısı ve yine ileride meydana gelebilecek aşınmalara da daha dayanıklı olması bakımından önemini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Research on the changes of characteristic curves of the pumps due to changes of roughness in the impeller of two different kind of centrifugal pumps Şenel KOÇO?LU Trakya University Tekirdağ Agricultural Faculty Trakya University Graduate School of Natural and Applied Sciences Agricultural Machinery Department Supervisor : Doç. Dr. Bahattin Akdemir 1998, Page 54 Jury : Prof. Dr. Bülent Eker Jury : Assoc. Prof. Dr. Bahattin Akdemir Jury : Assoc. Prof. Dr. Birol KayışoğluV SUMMARY Limited sources of energy proved the vital need for maximized efficient usage of energy sources. Fluid that gains energy by passing through the channels between the fins of the impeller of the centrifugal pumps, faces a friction resistance due to fins' material, geometry and machining type during its movement before leaving the channels. Energy loss, cavitation probability and a drop in the characteristic curves occurs due to this friction resistance. Drop in efficiency creates more power need for the same work to be done. In this research, that is carried out according to the facts mentioned above, changes in characteristic curves of two different centrifugal pumps have been observed due to different materials and reducing the roughness by machining and coating. Two different types of centrifugal pumps of PANCAR MOTOR firm products have been used in this research. The first type is of a closed type impeller raining centrifugal pump called as YK 50 - 250 officially. The second type is of an open type impeller flow irrigation centrifugal pump called as OK 80 - 200 officially. For the closed type impeller pump (YK 50 - 250 ) three different impellers with the mentioned below roughness and material types have been used and observed : a ) The Standart production of the Pancar Motor Company. b ) Brass casted impeller with the same dimensions manufactured specially. c ) Pig casted impeller with the same dimensions coated with chemical polymer composite material. For the open type impeller pump ( OK 80 - 200 ) two different impellers with the mentioned below roughness and material types have been used and observed: a ) The Standart production of the Pancar Motor Company, b ) Brass casted impeller with same dimensions with the surface of the fins machined. Experiments have been carried out in the same day in PANCAR MOTOR factory experiment stand in constant conditions due to TSE 268 centrifugal pump performance experiment standards and the results were obtained accordingly.