Tarım makinalarının bilgisayar destekli parametrik tasarımı ve bir örnek çalışma
Computer aided parametric design of tillage tools and a sample study
- Tez No: 78861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL KAYIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Tarım Makinalarının Bilgisayar Destekli Parametrik Tasarımı ve Bir Örnek Çalışma Celalettin BAŞTURK Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Birol KAYIŞOĞLU 1998,Sayfa:31 Jüri : Prof. Dr. Selçuk ARIN Jüri : Doç. Dr. Birol KAYIŞOĞLU (Danışman) Jüri : Yrd. Doç. Dr. Fulya TORUKII Bu çalışmanın amacı; özellikle uzun zaman alan, uğraşı gerektiren ve masraflı olan tarım makinalarının parametrik tasarımını bilgisayar teknolojisiyle yaparak daha rasyonel hale getirmek ve zamandan kazanç sağlamaktır. Bu amaçla yapılan çalışmada, toprak işleme aletlerinin matematiksel modellemesinden ve bilgisayar destekli parametrik tasarımından genel olarak bahsedilmiştir. Çalışmanın son kısmında, örnek bir çalışma olarak Alman DİN normunda bir yuvarlak tırmık dişinin boyut parametreleri verilmiş, AutoLISP programlama diliyle bir program hazırlanarak AutoCAD ' de çizim ve ölçülendirmesi yapılmıştır. Bir toprak işleme alet şekilleri dizaynetme metodu gerekli matematiksel ifadeler temeline dayanır. Pasif toprak işleme aletlerinin makro şekli için bir matematiksel eşitlik bulunur, türetilir. Eşitlik ana geometrik parametreleri içerir ve birçok farklı toprak işleme aletinin dizaynında kullanılabilir. Bilgisayarda tasarım işlemi için AutoCAD Release 12 paket programı kullanılmıştır. Programlar ise yine Autodesk firmasınca geliştrilmiş, AutoCAD paket programı içinde çalışan AutoLİSP programlama dilinde yazılmıştır. Üretime geçilmeden yapılan tasarımla uygunluk artacaktır. Üretimdeki hataları en aza indirgemek için, tarım makinasının önce bilgisayarda tasarımı yapılır, üç boyutlu görünüm elde edilir ve ayrıca bazı programlarla bilgisayarda uygulaması yapılır. Böylece üretim sürecinde de zamandan ve maliyetten kazanç sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Master of Science Thesis Computer Aided Parametric Design of Tillage Tools and A Sample Study Celalettin BAŞTÜRK Thrace University The Institute of Natural Sciences Department of Agricultural Machinary Supervisor: Doç. Dr. Birol KAYIŞ O?LU 1998, Page:31 Jury : Prof. Dr. Selçuk ARIN Jury : Assoc. Prof. Dr. Birol KAYIŞ O?LU (Supervisor) Jury : Assist. Prof. Dr. Fulya TORUKIV The prupose of this research is to make more profitable and saving time of design of agricultural machinary by computer technology which is normally takes long time, need much effort and coast expence. In this research, mathematical modeling and computer aided design of tillage tools had been mentioned generally. At the end of this study, as a sample survey at German DIN standat a round harrow tooth dimension parameters were given. A program had been prepared by AutoLISP Programming Language and, drawn and dimensioned in AutoCAD. A method of designing tillage tool shapes based on mathematical expressions. A mathematical equation is developed for the macroshape of passive tillage tools. This equation includes the main geometrical parameters and can be used for designing many different tillage tools. AutoCAD Release 12 program has been used for computer design process. The programs have been developed by Autodesk Company and written by AutoLISP Programming Language which work in to AutoCAD program. The suitability of tools will increase with the design that is complated before production. In order to minimize production faults first of all tillage tool is design in computer and then 3D view is obtained and finally demonstrated in computer with some programs. Thus during the production period time and cost are cut down.