'Maurıce Merleau-Ponty'nin beden anlayışı ve çağdaş tiyatroda özgürleşen oyuncu'
'Maurice Merleau-Ponty's comprehension of the body and liberalise the actor in contemporary theatre'
- Tez No: 788617
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM KARABOĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 392
Özet
Bu çalışma, oyuncunun bedenini, yalnızca bir uygulayıcı ya da ifade aktarıcısı olarak görmek yerine, sahne üzerinde gerçekleştirilecek aktif yaratıcılığın bedenlenmiş bir deneyimi olarak kavramanın, bedenin sınırsız potansiyelini ortaya çıkarma ihtimalinin mümkün olup olmadığına cevap aramaktadır. Araştırma, Modern çağdan günümüze değin gelişen oyunculuk teknik ve yöntemlerinde bedenin nasıl algılandığına teorik açıdan bakmış, kuramsal çerçeveyi beden fenomenolojisi üzerinden oluşturmuş, psikofiziksel oyunculuk eğitimlerinde oyuncu bedenini özgürleştirmeye yönelik alıştırmalarını söz konusu kuramsal çerçeve içinde incelemeye almıştır. Bu doğrultuda bedenin özgün ifade alanının uygulamada geliştirilebilir potansiyelini güçlendirmek niyetiyle bir atölye önerisinde bulunulmuştur. Araştırmanın uygulamalı kısmını oluşturan atölye programında yer alan alıştırmaların, bedenin özgürleşmesine yönelik sağladığı katkı, katılımcıların deneyimlerini yazılı ve sözlü olarak ifade etmeleri sayesinde yorumlanmış ve ortaya koyulmuştur. Çağdaş oyunculuk eğitiminde bedenin özgürleşmesini sağlayacak anahtar kavramlar üzerinde çalışarak, öznel-nesnel deneyimle hemhâl olması niyet edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study seeks to answer whether it is possible to reveal the unlimited potential of the concept as an embodied experience of active creativity to be performed on the stage, rather than seeing the actor's body only as a practitioner or a transmitter of expression. The research has taken a theoretical perspective on how the body is perceived in the acting techniques and methods that have developed from the modern age to the present, formed the theoretical framework over body phenomenology, and examined the exercises aimed at freeing the actor's body in psychophysical acting training within this theoretical framework. In this direction, a workshop proposal was made with the intention of strengthening the potential of the body's unique expression field to be developed in practice. The contribution of the exercise in the workshop program which constitutes the applied part of the research, towards freeing the body was interpreted and revealed by the participants' oral and written expression of their experiences. In contemporary acting training, by working on key concepts that will ensure freeing the body, it has been aimed to be combined with subjective-objective experience.