E.M.Forster search for certainty and the idea of connection in his novels
  1. Tez No: 4628
  2. Yazar: BERRİN KARAYAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA BATUM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu tezin amacı, 20. yüzyılın ilk yarısında ki belli başlı İngiliz romancılarından ve roman eleştirmeni E.M. Forster'ın edebiyat dünyasındaki şaşırtıcı ve çelişkili yerine açıklık kazandırabilmek, romanlarında ana tema olan, kişinin evren ve yaşam karşında bir anlam ve değer bulamaması: nedeni ile bir anlam ve değer bulma arayışını göstermeye çalışmaktır. Buna ilaveten kişinin aramaya koyulduğu bu anlam ve değerlerle bütün (whole) birleşik (integrated) bir evren Kavramına ulaşmak arzusunu göstermek bu tezin konusu içindedir. Tezin bölümlerinde Forster'in romanları ayrı ayrı ele alınıp, bu anlam ve değer arayışının değişik boyutları incelemekte, bu temayı yazarın“modernist”yenilikçi ve geleneksel anlatım tekniklerini kullanarak nasıl aktardığını göstermektedir. Her bölüm, ele aldığı romanda Forster1- in hem modernist, hem geleneksel anlatım tekniklerini nasıl bir arada kullandığını, arayış temasının nasıl imge, semboller ve mitolojik benzetmelerle ön plana.çıkarıldığını incelemektedir, Forster eleştirmenler tarafından şaşırtıcı ve çelişkili bir yazar olarak tanımlanır. Kimi eleştirmenler187 Forster'ın yazım tekniğinin 19. yüzyıl yazım tekniğine yakın olduğunu iddia ederler. Ancak son yıllarda, yazarın ölümünden sonra yayınlanan (1971) Maurice ten beri, kimi eleştirmenler yazarı“Modernist”yenilikçi akıma daha yakın bulmaya başlamıştır. Bu çalışma, Forster'in içerik ve bazı yazım tekniklerini kullanım açısından Modernist bir yazar olduğunu vurgulamaya çalışılmıştır. Tezin giriş bölümünde Forster'in neden şaşırtıcı ve çelişkili bir görüntü sergilediği açıklanmıştır. Tezin konusu olan kişinin arayış, bütün ve birleşik bir dünya görüşüne ulaşma çabasına iten nedenler gösterilmiştir. Tezin birinci bölümü Where Angels Fear to Tread adlı romanındaki modernist ve geleneksel anlatım tekniklerini inceler. Romandaki kişilerin yaşamlarında eksik olan değer ve anlamı hangi yollarla aradıklarını gösterir. Forster, Where Angels Fear to Tread de Salvation (Kurtuluş) ve moments of vision (gerçeğin göründüğü an) temalarını ön plana çıkarır. Bu temaların konuyla olan ilgisi ve neyi simgeledikleri incelenmiştir. İkinci bölüm, Tne Longest Journey adlı romandaki arayış ve toprakla bütünleşme arzusu temasının modernist ve geleneksel anlatım teknikleri kullanılarak nasıl verildiğini gösterir. Bu roman Forster'in en felsefik ve oto-bıyografik eseri olarak eleştirmenlerce kabul edilir. Eserde, doğaya yakın, sadece içgüdüleri ile yaşayan insan;188 sadece zekâsı ile yaşayan insanın nasıl eksik ve evreni Jcendi içinde tutarlı ve anlamlı bir bütün yerine, parçalar halinde algılayabileceği görüşü ön plandadır. Üçüncü bölüm, A Room with a View adlı eserde, evrene aşk yoluyla bir anlam vermeye çalışma teması ön plana çıkmaktadır. Kişinin sosyal, katı kuralları bir tarafa iterek, duygularını ön plana çıkardığı, kalbine ve zekasına eşit oranlarda yer verdiği sürece gerçek aşkı bulabileceği bu romanda vurgulanmaktadır. Dördüncü bölüm, Howards End bir uzlaşmanın sunulduğu romandır. Ancak bu. uzlaşma asla bir çözüm olarak kabul edilemez. Forster, mantıklı, hassas ve yaratıcı bir insanı sadece zekayı temsil eden bir adamla evlendirir. Kadın, aynı zamanda toplumda kültürü, adamda bu kültürün varlığını sağlayan para ve iş hayatını temsil etmektedir. Bu uzlaşma evrendeki anlamsızlık (meaninglessness) ve yorum yapılamama (uninterpretable) durumuna sunulan bir çözüm olmaktan uzaktır. Yazar, bunu sadece yaşamı düzenli bir şekilde devam ettirmek için gerekli görmektedir. Beşinci bolum, A Passage to India adlı kitabı ele alır. Bu kitap, Forster" in sanatsal gücünü doruğu * olarak kabul edilir. Gene çoğu eleştirmenler, A Passage to India adlı eserde yazarın evrende bir anlam ve bütünlük bulma çabalarının tamamen boş ve ümitsiz bir çaba olduğunu gösterdiğini söylemektedirler. Kimi eleştirmenler189 ise Forster' iri bu konuda tamamen karamsarlık sergilemediğini öne sürmektedirler. Bu bölüm, yazarın güçlü sembol ve imgeler kullanarak arayış temasının aslında boş olduğunu, evrende anlam ve bütünlük arama çabasına bir çözüm olmadığını söylemek İstediğini göstermektedir. Altıncı bölüm, yazarın ölümünden sonra yayınlanan Maurice isimli eserle ilgilidir. Forster, sağken, Maurice in homosexual aşkı ele aldığı için yayınlanmasını uygun görmemiştir. Bu eserde arayış teması daha çok homoseksüel insanların, toplumla bütünleşerek, düzenli ve huzurlu bir yaşama sahip olup olamayacakları kapsamında ele alınmış tır. Yazara göre homoseksüellerin evrende anlam ve bütün lük 'bulmaları ancak sosyal baskılardan kurtulup doğa ile iç içe yaşadıkları zaman gerçekleşebilir. Bu da, yazarın da belirtmeye çalıştığı gibi bir çözüm değil, sadece kaçıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, Forster' in insanın evrende anlam bulma, değerler görme ve yaratma ve bu anlam ve değerleri düzenli bir bütün içinde algılama çabalarının sonuçsuz olduğunu gösterdiğini ortaya koymak tadır. Yazar, çözüm olabilecek, ancak olamayan yönleri her bir romanda ayrı ayrı ele alır ve bu yönlerin çözüm olmaktan uzak olduğunu gösterir. Bu arayış ve çözüm bula mama 2u. yüzyıl insanının içinde bulunduğu durumdur. Çalışmanın sonuç bölümünde Forster' in bu durumu yansıt-190 tığından dolayı ve kullandığı imge ve sembollerin de sonucu olarak Modernist yazım akımı içinde yer aldığı gösterilmektedir. Bu tezin bir amacı da edebiyat dünyasında ait olduğu dönem tartışma konusu olan Forster'in Modernist akım içinde oturtan nedenleri belirtmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this dissertation is to examine in E.M. Porster's novels the search for certainty and the idea of connection. It follows a textual analysis of his novels for a thematic exploration. It points the paradoxical situation of E.M. Forster as an artist by showing '.the modernist qualities of his novels in relation to the subject matter, as well as tne traditional qualities in relation to the structure of tne navels. It is the intention of this study to establish E.M. Forster as a modernist writer by drawing attention to the imagery, symbolism and tne reflection of tne modern man's dilemma in an uninterpretable universe. Tne chapters follow; Forster' s novels in their chronological order of publication and discuss different aspects of man's struggle to find an answer to the search for certainty and connection. In addition, in this study, search for certainy and the idea of connection stand out to mean man's attempt to find a meaning in the universe and to achieve a unified and integrated vision of this meaning. IllFurthermore, Forster s' use of symbolism, imagery and mythological allusions are presented in relation to the subject matter of the novels and as modernist narrative techniques. It concludes by showing that Forster mainly is a writer of ouc times since the dilemma he presents is the modern man's dilemma. Nevertheless, this study attempts to confirm that Forster does not present a solution to get out of this labyrinth in which the modern man feels he is trapped. İV