Kentsel yeşil alanlarda yeni normale uygun oturma birimi: Eskişehir merkezi parkları kentsel tasarım rehber önerisi
New normal compliant seating units in urban green spaces: A proposal for Eskişehir central parks urban design guide
  1. Tez No: 788651
  2. Yazar: MERVE YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AÇALYA ALPAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYSAL DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mimarlık, Industrial Design, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Covid-19 küresalgınının küresel ölçekte hızlı ivmelenmesi kentsel mekânın kullanımına yönelik önlemlerin alınmasında hazırlıksız yakalanan ülkeleri, geçici ve ani çözümlerin üretilmeye çalışıldığı kaotik bir döneme sokmuştur. Devam etmekte olan küresalgın döneminde kullanıcıların sosyal ilişkileri ve gündelik yaşam alışkanlıkları değişmiş; bu değişiklikler, eylemlerin gerçekleştiği kentsel mekânların kullanım şekillerini etkilemiştir. Gündelik hayatın mümkün olduğunca yaşam alanının dar çemberinde devamı tavsiye edilirken, yeşil alanlara dair yürüme mesafesindeki parklar önerilmektedir. Küresalgına bağlı olarak zorunlu karantina, kısmi veya tam kapanma dönemleri yerini bugün yeni normal olarak adlandırılan bir döneme bırakmakla birlikte kentlinin açık mekândaki oturma eylemine yönelik çözüm önerilerinin henüz yeterli doygunluğa ulaşmadığı gözlemlenmektedir. Bu çalışmada oturma birimleri bir kentsel tasarım ürünü olarak ele alınmıştır. Bu çerçevede çalışma, merkez parklardaki oturma ve dinlenmeye dayalı oturma birimlerini tasarlamaya yönelik önerilerin geliştirilmesine odaklanmış, oturma birimlerinin küresalgın sürecinde ve sonrasında sahip olması gereken nitelik ve özelliklere yönelik ölçütleri, kentsel tasarım rehberi aracılığı ile ortaya koymuştur. Kentin tüm paydaşlarının kolayca anlayabileceği öneriler sunan kentsel tasarım rehberleri, Covid-19 küresalgını ve sonrası dönem için güvenilir ve kapsamlı öneriler sunma kapasitesi nedeniyle önemli bir araç olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid acceleration of the Covid-19 pandemic has put the countries that were caught off guard in taking measures for the use of urban space in a chaotic period, in which temporary and sudden solutions are tried to be produced. During the ongoing pandemic, the social relations and daily life habits of the users have changed and these changes have affected the usage patterns of the urban spaces where the actions take place. While it is recommended to continue the daily life in the narrow circle of home as much as possible; regarding the use of green areas, parks within walking distance are recommended. Although the compulsory quarantine, partial or full closure periods due to the pandemic are being replaced by a period called the new normal today, it is observed that the solution-oriented proposals for the seating activity in open spaces still need to be developed. In this study, seating units are considered as an urban design product. In this framework, the study focused on developing proposals for the design of the sitting and resting units in central parks, and revealed the current and future criteria for the qualities and features of these units through an urban design guide. Urban design guides, which offer recommendations that can be easily understood by all stakeholders of the city, have been considered as an important tool due to their capacity to provide reliable and comprehensive recommendations for the Covid-19 pandemic and its aftermath.