Sinema eserlerinde müzik kullanımından doğan hukuki sorunlar
Legal issues arising from music usage in cinematographic works
- Tez No: 788687
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ÇATAKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Müzik, sinemanın daha ilk yıllarından bu yana, gerek sessiz film döneminde sinema salonlarında canlı olarak gerekse de tekniğin gelişmesi sonrası görsel kayıt ile birlikte sinemada kendine yer bulmuştur. Sanatsal ve ticari olarak sinemada müzik kullanımı ne derece önem arz etmekteyse de bu eserlerin yaratıcıları ile hak sahiplerinin fikri haklarının korunması bir o kadar önemlidir. İşte bu çalışmamızın konusu da müzik kullanımına yer verilen sinema eserlerinde, bu kullanımların hukuki temelinin tespit edilmesi ve hem sinema eseri sahipleri hem de müzik eseri sahipleri ile diğer hak sahipleri bakımından bu tür kullanımlar nedeniyle doğabilecek hukuki sorunların aydınlatılmasıdır. Bu doğrultuda öncelikle ortaya konan yaratımların Türk Hukuku kapsamında sinema eseri olarak kabul edilmesinin şartları ile hangi tür yaratımların sinema eseri olarak değerlendirilebileceğine değinilecektir. Aynı yönde müzik eserleri ve müzik eserlerine dair tartışmalı hususlar öğretideki farklı görüşler de dikkate alınarak irdelenecektir. Bu kapsamda literatürde yer alan temel ve yardımcı kaynaklardan faydalanılmıştır. Sinema eserlerinde müzik kullanımından doğan hukuki sorunlar ise; öğretide tartışmalı olan hususlar yanında, ağırlıklı olarak yargı kararlarına yansımış uyuşmazlıklar üzerinden bir inceleme yapılarak tespit edilmeye çalışmış, bu doğrultuda işbu çalışmamızda değindiklerimiz ile sınırlı olmayacağı aşikar olsa da genel olarak bu sorunların; özgün müziğin sinema eserinde kullanımı ve özgün müzik bestecisinin eser sahipliği, senkronize edilmek suretiyle müzik eserlerinin sinema eserlerinde kullanımı, hukuki niteliği tartışmalı video klipler, reklam filmleri, sinema eserinin canlı müzik eşliğinde gösterimi, taraflar arasında akdedilen sözleşmeler ile izinsiz kullanımlar neticesinde doğduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Music has been a part of motion picture since the very first years of cinema. It has found its place both in live format in movie theaters during the silent film period and following technological developments as recorded media accompanying visual content. Although the use of music in cinema, artistically and commercially, is important, it is equally important to protect the intellectual rights of the creators and right holders of these works. The subject of this study is to determine the legal basis of music exploitation in cinematographic works and to illuminate the legal problems that may arise due to such exploitation in terms of both cinematographic work owners, musical work owners and other rights holders. In this direction, first, we try to determine the definition of a cinematographic work within the scope of Turkish Law and what kind of creations can be considered as a cinematographic work. In the same direction, musical works and controversial issues about musical works will be examined by considering the different views in the doctrine. In this context, fundamental and supplementary sources in the literature were used. Legal problems arising from the use of music in cinematographic works, besides the controversial issues in the doctrine, have tried to be identified by making an examination on the dispute, which is mainly reflected in the judicial decisions. In this context, it has been concluded that, although it's evident that the subject is not limited by the issues we touch upon in our work, in general the problems arise from the use of original music in a cinematographic work and the authorship of the original music composer, the use of music in cinematographic works by synchronization, video clips of controversial legal character, advertisements, the screening of the cinematograpic work accompanied by live music, the agreements concluded between the parties and the unauthorized use.