Ebelerin profesyonel değerleri ile mahremiyet bilincinin karşılaştırılması
Comparison of profeccional values of midwives with privacyb awarenes
  1. Tez No: 788736
  2. Yazar: DERYA BOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Ebelikte profesyonel değerler ve mahremiyet bilinci arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve kesitsel bir araştırmadır. Araştırma, Mayıs 2021-Mart 2022 tarihleri arasında İstanbul'da çalışan 248 ebe ile yapıldı. Araştırmanın verileri Bireysel Bilgi Formu, Ebelerin Profesyonel Değerler Ölçeği ve Mahremiyet Bilinci Ölçeği ile toplandı. Bulgular: Araştırmaya katılan ebelerin yaş ortalaması 30,39±7,12 olarak bulundu. Çalışmaya katılan ebelerin profesyonel değerleri ölçeği toplam puan ortalaması 91,29±13; mahremiyet bilinci ölçeği toplam puan ortalaması 50,49±6,28 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aims to determine the relationship between professional values and privacy consciousness in midwifery. Materials and Methods: It is a descriptive, correlational and cross-sectional study. It was conducted with 248 midwives working in Istanbul between May 2021 and March 2022. The data of the study were collected with the Individual Information Form, the Professional Values Scale of Midwives and the Privacy Consciousness Scale. Results: The mean age of the midwives participating in the study was found to be 30.39±7.12. The total mean score of the professional values of the midwives participating in the study was 91.29±13 and the total mean score of privacy consciousness was determined as 50.49±6.28.