Edirne İli Karaağaç bölgesi sebze ekim alanlarındaki atmosferik fungal flora üzerinde araştırmalar
The Studies on atmospherical fungal flora in vegetable growing fields of Karaağaç region of Edirne province
  1. Tez No: 78876
  2. Yazar: BURHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışmada“Yerçekimine Dayalı Petri Plak Metodu”kullanılarak içlerinde PDA besiyerinin bulunduğu petri plaklarının havayla temas ettirilmesi sağlanmak suretiyle Edirne ili Karaağaç Bölgesinde 5 değişik sebze ekim alanı havasındaki mikrofunguslar ile yoğunluklarının, aylık ve istasyonlara göre araştırılması amaçlanmıştır. Nisan 1996 ve Eylül 1996 aylarını kapsayan sürede ayda bir defa örnek alınmıştır. Mikrofungus izolasyonu için 90 petri plağı kullanılmış ve bu plaklarda toplam 1166 koloni sayılmıştır. Yapılan teşhisler sonucu 12 cins (Absidia, Altemaria, Aspergillus, Botryotrichum, Chlamydomyces, Cladosporium, Endocochlus, Fusarium, Nematochtonus, Penicillium, Trichoderma ve Torula) ve 25 tür {Altemaria alternata, A. citri, Aspergillus clavato-nanica, A. niger, A. parvulus, A. pseudoglaucus, A. versicolor, A. wentii, Cladosporium carpophilum, C. herbarum, Fusarium acuminatum, F. heterosporum, F. oxysporum, F. sambucinum, F. subglutinans, Penicillium brevi- compactum, P. camemberti, P. cyclopium var. echinulatum, P. estinogenum, P. funiculosum, P. griseum, P. implicatum, P. lanosum, P. restrictum ve P. rugulosum ) bulunmuştur. A. alternata ve C. carpophilum en sık izole edilen türlerdir. Teşhis ettiğimiz A. clavato-nanica ve P. estinogenum türlerinin Türkiye için yeni kayıt olma olasılığı çok yüksektir. Bulunan sonuçlara Minitab Programı kullanılarak“Korelasyon Analizleri”yapılmış ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT: THE STUDIES ON ATMOSPHERICAL FUNGAL FLORA IN VEGETABLE GROWING FIELDS OF KARAA?AÇ REGION OF EDİRNE PROVINCE In this study, it was aimed to investigate the microfungi and outdoor densities in five different areas in Karaağaç region of Edirne province by the direct exposure of the PDA plates to air. It was sieved 6 times sampling from each five stations at one month intervals between April and September 1996. The 90 petri dishes were used for microfungi isolation and 1166 colonies were counted in these dishes. As a result of identifying processes, 12 genera {Absidia, Alternaria, Aspergillus, Botryotrichum, Chlamydomyces, Cladosporium, Endocochlus, Fusarium. Nematochtonus, Penicillium, Trichoderma ve Torula) and 25 species {Alternaria altemata, A. citri, Aspergillus clavato-nanica, A. niger, A. parvulus, A. pseudoglaucus, A. versicolor, A. wentii, Cladosporium carpophilum, C. herbarum, Fusarium acuminatum, F. heterosporum, F. oxysporum, F. sambucinum, F. subglutinans, Penicillium brevi-compactum, P. camemberti, P. cyclopium var. echinulatum, P. estinogenum, P. funiculosum, P. griseum, P. implicatum, P. lanosum, P. restrictum and P. rugulosum) were demonstrated. Of these, Aspergillus clavato-nanica and Penicillium estinogenum species are very likely to be new records for Turkey because there are no reports in Turkey dealing with these two species. C. carpophilum and A. altemata were the most abundant species in study area. Correlation Analyses were applied on the data. The statistical analysis was performed using MINITAB (Minitab Inc. 1993) software.