Etlik piliçlerde yüksek enerjili, yüksek proteinli ayçiçeği küspesinin canlı performans değerleri üzerine olan etkisi
- Tez No: 78875
- Danışmanlar: PROF.DR. NİZAMETTİN ŞENKÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Etlik piliçlerde yüksek enerjili yüksek proteinli ayçiçeği küspesi (YPYE-ATK)'nin, canlı performans değerleri üzerine olan etkisini araştırmak üzere bir deneme yürütülmüştür. Bu çalışmada bir günlük R0SS-PM3 civcivleri erkek dişi karışık olarak kullanıldı. Deneme öncesi ilk iki hafta standart broyler başlatma yemi verildi. İki ile altıncı haftalar arası ise büyütme yemi verildi. YPYE-ATK %0, 15, 25 ve 33 düzeylerinde broyler büyütme rasy onunda sırasıyla %30, 15, 7.5 ve 0 oranlarında SFK yerine kullanılarak broyler cardı performansı ve sindirim sistemine olan etkileri incelendi. Bu amaçla 4 muamele 6'şar tekerrür halinde tamamıyla şansa bağlı deneme desenine uygun olarak test edildi. 14 günlük karışık cinsiyetli civcivlerin her 10 adedi 3 katlı broyler deneme kafesine yerleştirildi ve toplam 240 adet civciv kullanıldı. 4 test yemi izonitrojenik olarak formüle edildi. Deneme süresince 24 saat aydınlatma yapıldı. Yemler ad libitum olarak verildi ve sürekli su sağlandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY An experiment was conducted to test the effects of High Energy High Protein- Sunflower Meal (HEHP-SFM) on live performance and gastrointestinal tract of broilers. 2 wk old R0SS-PM3 mixed male and females 240 broiler chicks were used in this study. HEHP- SFM was added to broiler grower diet at % 0, 15,25 and 33 at the expence of % 30, 15,7.5 and respective levels of soybean meal (SBM). 4 dietary treatments were tested at 6 replication according to completaley randomized design as to consist 10 birds in each cage of three tiers cage units. Birds were fed as ad libitum, and were access to wipple drinkers freely. The trial room was illuminated for 24 hours. Day old chicks were fed with standard starter diet for the first two wk. Test feeds were given between 14-41 days of age and were formulated izonitrogenicaly. Two broilers (one male and one female ) from each of experimental unit were randomly taken to be slanghtered for gastrointestinal tract sampling.