Hışıltılı çocuklarda etyolojik değerlendirme
Etiological evaluation in children with wheezing
- Tez No: 788761
- Danışmanlar: PROF. DR. ESEN DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş ve Amaç: Hışıltı, pediatri pratiğinde sık görülen bir durumdur, genellikle alt solunum yollarında gelişen.inflamasyon,.bronkospazm ve mukozal.ödem nedeniyle daralmış.bronş duvarlarından ekspiryum esnasında yayılan tiz ve.sürekli bir müzikal.ses olarak tanımlanabilir. Küçük hava.yollarında daralmanın neden olduğu, ekspiryumda uzamanın da eşlik edebildiği, çoğunlukla ekspiratuar ancak obstrüksiyon arttıkça bifazik hale gelerek inspiryumda da duyulabilen seslerdir. Hışıltı fenotiplerinin mekanizmaları, nedenleri, risk faktörleri ve klinik seyri birbirinden farklıdır. Bu çalışmada amacımız, tekrarlayan hışıltısı olan çocuklarda hışıltının gidişatını göstermek, hastalığın seyrini izlemek, altı yaş öncesi ve sonrasında hastanın retrosepektif izleminde hastaların klinik izlemi, etyolojik değerlendirilmesi, laboratuar tetkikleri doğrultusunda hışıltının kalıcılığındaki risk faktörlerini saptamak, hışıltı fenotiplerinin görülme sıklığı ve astım ile ilişkisini ortaya koymaktır. Bu sonuçlar ile bu çocuklardan hangisinin ileride astım olabileceğini öngörerek ve erken tedavi stratejileri geliştirilerek tekrarlayan hışıltısı olan çocukların risk faktörleri doğrultusunda tanısı, tedavisi ve izlemi konusunda literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji Polikliniğine 2014-2020 tarihleri arasında hışıltı nedeniyle başvuran 1 ay-18 yaş arasındaki hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların demografik özellikleri, fizik muayene bulguları, laboratuvar ve görüntüleme sonuçları, konsültasyon notları ve klinik izlemleri ile değerlendirme yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 255 çocuk dahil edildi. Kız hasta sayısı n=107 (%42,0) ve erkek hasta sayısı n=148 (%58,0) idi. Hastaların yaş ortalamaları 74,6 ±49,3 aydı. Hastaların geçirmiş olduğu ortalama atak sayısı 14,7±7,8 idi ve %60'ı (n=154) en az 1 kez (min:0, maks:10) hastaneye yatmıştı. Hastaların hışıltı ataklarının en sık enfeksiyon ile n=119 (%46,7), ikinci sıklıkta hem alerjen hem de enfeksiyon maruziyetiyle n=105 (%41.2) ilişkili olduğu görüldü. Hastaların %28,6'sında (n=72) ataklar arasında da semptom görülmekte idi. Literatürde tanımlanmış olan 4 farklı hışıltı fenotipi araştırılması için hastaların şikayetlerinin başlangıç zamanı ve persistansına göre değerlendirme yapıldığında; erken geçici hışıltı %22 (n:56), intermediate geçici %1.9 (n:5), erken persistan %48 (n:124) ve geç başlangıçlı %27 (n:70) olarak bulunmuştur. Sadece atopi değerlendirildiğinde 138 hastanın (%54,1) atopik olduğu tespit edilmiştir. Fenotip grupları arasında cinsiyet, doğum ağırlığı, anne -baba akrabalık, kardeş sayıları arasında anlamlı fark bulunmadı. Erken hışıltı gruplarında prematürite ve anne sütünü 6 aydan kısa süreli alma oranı diğer gruplara göre anlamlı yüksek bulundu (sırasıyla: p= 0,023 ; p=0,039). Erken geçici hışıltı grubunda atak süresi (>7 gün) diğer gruplara göre daha uzundu (
Özet (Çeviri)
Background and Objective: Wheezing is a common condition in pediatric practice. It can be defined as a high-pitched and continuous musical sound emanating from the bronchial walls during expiration, which are usually narrowed due to inflammation, bronchospasm and mucosal edema in the lower respiratory tract. They are mostly expiratory sounds caused by narrowing of the small airways, accompanied by prolongation in expiration, but become biphasic as the obstruction increases and can be heard during inspiration. The mechanisms, causes, risk factors and clinical course of wheezing phenotypes are different from each other. In this study, our aim is to show the course of wheezing in children with recurrent wheezing, to monitor the course of the disease, to determine the risk factors for the persistence of wheezing in the retrospective follow-up of the patients before and after the age of six years, to determine the risk factors for the persistence of wheezing, and to reveal its relationship with asthma. . With these results, it is aimed to contribute to the literature on the diagnosis, treatment and follow-up of children with recurrent wheezing in line with the risk factors by predicting which of these children may have asthma in the future and by developing early treatment strategies. Materials and Methods: In this study, the files of patients between the ages of 1 month and 18 years who applied to the Ege University Medical Faculty Pediatric Allergy and Immunology Outpatient Clinic between 2014-2020 due to wheezing were analyzed retrospectively. The demographic characteristics of the patients, physical examination findings, laboratory and imaging results, consultation notes and clinical follow-ups were evaluated. Findings: A total of 255 children were included in the study. The number of female patients was n=107 (42.0%) and the number of male patients was n=148 (58.0%). The mean age of the patients was 74.6 ±49.3 months. The mean number of attacks experienced by the patients was 14.7±7.8, and 60% (n=154) were hospitalized at least once (min:0, max:10). It was observed that the wheezing episodes of the patients were most frequently associated with infection n=119 (46.7%) and second most frequently with both allergen and infection exposure n=105 (41.2%). Symptoms were also observed between attacks in 28.6% (n=72) of the patients. n order to investigate 4 different wheezing phenotypes defined in the literature, when evaluation is made according to the onset time and persistence of the patients' complaints; early transient wheezing was found to be 22% (n:56), intermediate transient 1.9% (n:5), early persistent 48% (n:124) and late-onset 27% (n:70). When only atopy was evaluated, 138 patients (54.1%) were found to be atopic. There was no significant difference between phenotype groups in terms of gender, birth weight, parental consanguinity, and number of siblings. The rate of prematurity and breastfeeding for less than 6 months were found to be significantly higher in the early wheezing groups compared to the other groups (respectively: p= 0.023 ; p=0.039). In the early transient wheezing group, the attack duration (>7 days) was longer than the other groups (