Isparta il merkezindeki okul çocuklarında astım ve alerjik hastalıkların prevalansı
Prevalence of Asthma and Allergic Diseases in School Children in Isparta City Centre
- Tez No: 930647
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM CEMAL MASLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ISAAC faz 1 çalışmasının amacı, değişik bölgelerde yaşayan çocuklarda astım, alerjik rinit ve atopik dermatit sıklık ve ağırlığını belirlemek ve ülke içi ve ülkeler arası karşılaştırma yapmaktır. Bu çalışma ISAAC faz 1 standart metodları kullanılarak, Isparta'da 6-7 yaş ve 13-14 yaş okul çocuklarında alerjik hastalıkların prevalanslarını ve potansiyel risk faktörlerini tespit etmek için yapılmıştır. Çalışma için dağıtılan bazı anketlerin geri dönmemesi veya geçersiz sayılması göz önüne alınarak il merkezindeki 10 okulda 1100 öğrenciye anket dağıtıldı ve 926 anket geri toplandı. 6-7 yaş grubundan 406 ve 13-14 yaş grubundan 520 anket istatitiksel değerlendirmeye alındı. Çalışmaya toplam 926 alerji tanısı alan hasta dahil edildi. Bunların 49,8'i kız ve %50,2'i erkekti. Katılımcılar, 6-7 yaş ve 13-14 yaş şeklinde iki farklı yaş grubunda toplandı. 13-14 yaş grubu oranı biraz daha yüksek idi (%56,2) Altı-yedi yaşındaki 406 çocuğun %48'i kız, %52'si erkekti ve erkek/kız oranı 1.08 idi. On üç-on dört yaşındaki 520 çocuğun %51'i kız, %49'i erkekti ve erkek/kız oranı 0.95 idi. Hayat boyu hışıltı ve semptomlarının gözlenmesinde yaş gruplarına göre katılımcı oranlarında anlamlı farklılık gözlenmedi. 6-7 yaş grubunda katılımcı oranı %20,2 iken 13-14 yaş grubunda %18,8 olarak bulundu. Son bir yıl içerisinde hışıltı semptomları gözlenme oranı 13-14 yaş grubunda (%13,1) daha yüksek bulundu, ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of the ISAAC Phase 1 study is to determine the prevalence and severity of asthma, allergic rhinitis, and atopic dermatitis among children living in different regions, and to facilitate comparisons both within the country and internationally. This study, employing standard ISAAC Phase 1 methodologies, was conducted in Isparta to identify the prevalence of allergic diseases and potential risk factors in school children aged 6-7 and 13-14 years. Considering the potential non-return or invalidation of some surveys distributed for the study, questionnaires were distributed to 1,100 students across 10 schools in the city center, resulting in the collection of 926 completed surveys. Of these, 406 surveys were collected from the age group of 6-7 years and 520 from the age group of 13-14 years, both of which were included in the statistical analysis. A total of 926 patients diagnosed with allergies were included in the study, with 49.8% being female and 50.2% male. Patients were categorized into two distinct age groups: 6-7 years and 13-14 years. The proportion of the 13-14 age group was slightly higher at 56.2%. Among the 406 children aged 6-7, 48% were female and 52% were male, resulting in a male-to-female ratio of 1.08. In the 13-14 age group of 520 children, 51% were female and 49% were male, yielding a male-to-female ratio of 0.95. No significant differences were observed in the rates of asthma diagnoses across the different age groups throughout their lifetimes.In the 6-7 age group, the percentage of patients diagnosed was 20.2%, while in the 13-14 age group, it was found to be 18.8%. In the past year, the rate of diagnosis for asthma was higher in the 13-14 age group (13.1%), but this was not statistically significant.