Lamium garganicum subs lasioclades bitkisinin bazı biyolojik aktivitelerinin incelenmesi ve fenolik bileşik içeriklerinin hplc ile analizi
Investigation of some biological activities of the plant lamium garganicum subs lasioclades and analysis of the phenolic compound contents by hplc
- Tez No: 788786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDULMELİK ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, uygun şartlarda kurutulan Lamium garganicum subs lasioclades bitki materyali metanol ve su ile ekstre edilmiştir. Bitki ekstrelerinin antioksidan aktivitelerini belirlemek için ABTS (2,2´-azinobis 3-etilbenztiyoazolin-6-sülfonik asit) radikal giderme aktivitesi, DPPH (1,1-difenil-2-pikril-hidrazil) serbest radikal giderme aktivitesi, FRAP (ferrik iyonları indirgeme gücü) ve CUPRAC (kuprik iyonları indirgeme kapasitesi) metotları in vitro olarak çalışıldı. Standart antioksidan olarak bütillenmiş hidroksianisol (BHA), bütillenmiş hidroksi toluen (BHT) ve askorbik asit kullanıldı. ABTS• radikali giderme metodunda metanol ve su ekstraktlarında IC50 değerleri sırası ile 26,1 µL/ml, 56,8 µL/ml olarak hesaplandı. DPPH• radikali giderme metodunda metanol ve su ekstrelerinin IC50 değerleri sırasıyla 51,4 µL/ml, 50 µL/ml olarak hesaplandı. Bitkinin metanol ve su ekstrelerinin glutatyon s-transferaz (GST) ve asetilkolinesteraz (AChE) enzimi üzerine inhibisyon etkisi incelenmiştir. Metanol ve su ekstrelerinin enzim inhibisyon testlerinde IC50 değerleri AChE için sırası ile 12,96 µL/ml, 12,07 µL/ml ve GST için ise 13,02 µg/ml ve 13,61µg/ml olarak hesaplanmıştır. Ayrıca bitki ekstresinin fenolik içerikleri HPLC ile analiz edilmiş bitkinin yapısında en yoğun bulunan fenolik bileşiklerin naringin, rutin, ferulik asit ve gallik asit olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Lamium garganicum subs lasioclades plant material dried under suitable conditions and extracted with methanol and water. To determine the antioxidant activities of plant extracts ABTS (2,2´-azinobis 3-ethylbenzthioazolin-6-sulfonic acid) radical scavenging activity, DPPH (1,1-diphenyl-2-picryl-hydrazil) free radical scavenging activity, FRAP (ferric ions) and CUPRAC (cupric ions reducing power) methods were studied in vitro. Butylated hydroxyanisole (BHA), butylated hydroxytoluene (BHT), and ascorbic acid were used as standard antioxidants. In ABTS• method, IC50 values of methanol and water extracts were calculated as 26,1 µL/ml and 56,8 µL/ml, respectively. In the DPPH• method, the IC50 values of methanol and water extracts were calculated as 51,4 µL/ml and 50 µL/ml, respectively. The inhibition effects of methanol and water extracts of the plant on glutathione s-transferase (GST) and acetylcholinesterase (AChE) enzymes were investigated. In enzyme inhibition tests of methanol and water extracts, IC50 values were calculated as 12,96 µL/ml, 12,07 µL/ml for AChE and 13,02 µg/ml and 13,61 µg/ml for GST, respectively. In addition, the phenolic contents of the plant extract were analyzed by HPLC and it was determined that the most concentrated phenolic compounds in the structure of the plant were naringin, rutin, ferulic acid, and gallic acid.