Böbrek dışı organ biyopsileri ile tanı almış amiloidoz olgularında nefrolojik belirti ve bulgular
Nephrological signs and findings in amyloidosis cases diagnosed with extrarenal organ biopsies
  1. Tez No: 788787
  2. Yazar: MERVE YETİŞKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Amiloidoz birçok doku ve organ tutulumu yaparak çok çeşitli bulgular ile karşımıza çıkan sistemik bir hastalıktır. Bu çalışmada böbrek dışı biyopsiler ile amiloidoz tanısı alan hastaların klinik ve laboratuar parametrelerinin retrospektif olarak incelenerek renal etkilenmenin olup olmadığı, eğer var ise şiddeti ve tipinin gösterilmesi, hasta sağkalımını etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Ocak 2012- Aralık 2021 tarihleri arasında böbrek dışı organ biyopsileri ile amiloidoz tanısı alan, 18 yaş üzerindeki hastalar çalışmaya dahil edilmiş ve verileri geriye dönük incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya 184 hasta dahil edildi. Yaş ortalaması 61,3±12,8 olup hastaların 70'inin (%38) kadın olduğu belirlendi. En sık biyopsi yapılan organ kemik iliği (%38,5) idi. Bunu sırasıyla gastrointestinal traktus (%32,1), kalp (%8,7) ve tükürük bezi (7,6) izlemekteydi. Karaciğer, dil, lenf nodu, nefrektomi, tiroid, deri, testis, dalak, yağ doku ve prostat gibi çok çeşitli organlardan da biyopsi yapılmıştı. Hastaların %46,7'si AL, %35,3'ü AA, %7,1 ATTR amiloidoz olup %10,3 hasta ise tiplendirilemedi. En sık biyopsi yapılma endikasyonları sitopeni (%21,7), kalp yetmezliği semptomları (%13), nefrotik sendrom (%10,9), gastrointestinal yakınmalar (%10,9) ve kronik böbrek yetmezliği (%6,5) idi. Amiloidoza eşlik eden hastalıklar sırasıyla multiple miyelom (%29,9), plazma hücre diskrazileri (%14,7), kronik romatolojik hastalıklar (%15,2) ve ailevi akdeniz ateşi (AAA,%7,1), maligniteler (%12), kronik enfeksiyöz hastalıklar (%4,9) ve inflamatuar bağırsak hastalıkları (%2,2) olarak belirlendi. AA amiloidoza en sık neden olan hastalıklar AAA (%18,5), romatoid artrit (%15,4), malignite (%20), kronik enfeksiyöz hastalıklar (%13,8) idi. Çalışmamızda hastaların %65,8'inde çeşitli derecelerde böbrek tutulumu saptandı. Hastaların %19'unda nonnefrotik proteinüri, %18,5'inde nefrotik sendrom, %28,2'sinde kronik böbrek yetmezliği olup 18 hasta tanın anında hemodiyalize girmekteydi. 21 hastaya ise takip süresinde hemodiyaliz tedavisi başlandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Amyloidosis is a systemic disease that involves many tissues and organs and presents with a wide variety of findings. In this study, it was aimed to retrospectively examine the clinical and laboratory parameters of patients diagnosed with amyloidosis by non-renal biopsies, to determine whether there is renal involvement, to show the severity and type, if any, and to investigate the factors affecting patient survival. Materyal and Method: Patients over the age of 18 who were diagnosed with amyloidosis by extrarenal organ biopsies between January 2012 and December 2021 were included in the study and their data were retrospectively analyzed. Results: 184 patients were included in the study. The mean age was 61.3±12.8 years, and 70 (38%) of the patients were female. The most frequently biopsied organ was bone marrow (38.5%). This was followed by the gastrointestinal tract (32.1%), the heart (8.7%), and the salivary gland (7.6). Biopsies were also performed from various organs such as liver, tongue, lymph node, nephrectomy, thyroid, skin, testis, spleen, adipose tissue, and prostate. 46.7% of the patients were AL, 35.3% AA, 7.1% ATTR amyloidosis, and 10.3% of the patients could not be typed.The most common indications for biopsy were cytopenia (21.7%), heart failure symptoms (13.9%), nephrotic syndrome (10.9%), gastrointestinal complaints (10.9%), and chronic renal failure (6.5%). Diseases accompanying amyloidosis are, respectively, multiple myeloma (29.9%), plasma cell dyscrasias (14.7%), chronic rheumatological diseases (15.2%), and familial Mediterranean fever (FMF, 7.1%), malignancies (12%), chronic infectious diseases (4.9%) and inflammatory bowel diseases (2.2%). The most common diseases causing AA amyloidosis were FMF (18.5%), rheumatoid arthritis (15.4%), malignancy (20%), chronic infectious diseases (13.8%). In our study, various degrees of renal involvement were detected in 65.8% of the patients. 19% of the patients had nonnephrotic proteinuria, 18.5% had nephrotic syndrome, 28.2% had chronic renal failure, and 18 patients were on hemodialysis at the time of diagnosis. Hemodialysis treatment was started in 21 patients during the follow-up period.