Sağlıklı beslenmeye yönelik artırılmış gerçeklik destekli mobil uygulamanın geliştirilmesi ve kullanılabilirliğinin incelenmesi
Development of an augmented reality-supported mobile application for healthy nutrition and examination of its usability
  1. Tez No: 788861
  2. Yazar: ZEHRA EMRE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜR EMRE GÜRAKSIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Bilim ve Teknoloji, Nutrition and Dietetics, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı artırılmış gerçeklik destekli mobil uygulaması geliştirmek, bu uygulamanın kullanılabilirliğini ve öğrencilerin bu uygulamaya yönelik görüşlerini araştırmaktır. Çalışmada mobil artırılmış gerçeklik uygulamasının öğrenciler üzerine etkililiğini araştırmak için nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma grubu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinden oluşan 30 öğrenciden oluşmaktadır. Bu bağlamda mobil artırılmış gerçeklik uygulamasının kullanılabilirliği ve öğrenci görüşleri incelenmiştir. Öğrencilerle yapılan görüşmelerden elde edilen bilgiler ile tematik analiz yapılmıştır. Kullanılabilirlik ölçeğinin betimsel analizi ardından cinsiyetlere göre farklılıkları Mann-Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Tez çalışmasının sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda kullanılabilirlik ölçeğinde erkek ile kız çocuklar arasında anlamlı fark görülmüştür. Bu bulgular sonucunda ilkokul ve ortaokul öğrencilerine artırılmış gerçeklik teknolojisi ile verilen eğitimlerde dikkat edilmesi gereken hususlar ve eksiklikler hakkında gelecek çalışmalara yönelik araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop an augmented reality supported mobile application, to investigate the usability of this application and the students' views on this application. In the study, qualitative and quantitative research methods were used to investigate the effectiveness of mobile augmented reality application on students. The study group consists of 30 primary and secondary school students. In this context, the usability of mobile augmented reality application student opinions were examined. Thematic analysis was carried out with the information obtained from the interviews with the students. After the descriptive analysis of the usability scale, the differences by gender were analyzed with Mann-Whitney U test. In line with the data obtained as a result of the study, a significant difference was observed between boys and girls in the usability scale. As a result of these findings, suggestions were presented to researchers for future studies about the issues and deficiencies in the education given to primary and secondary school students using augmented reality technology.