Adana'da domateste görülen bakteriyel benek hastalığının bakırlı preparatlara duyarlılıklarının araştırılması
The investigation of copper susceptibility of bacterial speck disease seen in tomatoes in Adana
- Tez No: 788869
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bakteriyoloji Bilim dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Pseudomonas syringae pv. tomato (Pst)'nun neden olduğu Bakteriyel Benek Hastalığı domatesin en önemli tohum kaynaklı bakteriyel hastalıklarından biridir. Adana ilinin Karataş ilçesinde son beş yıldır aynı tarlalarda görülen hastalık üreticinin ana sorunlarından biri durumundadır. Üreticiler bu hastalığın mücadelesinde bakırlı preparatların yetersiz olduğunu beyan etmektedir. Bu çalışmada, Adana ilinin Karataş ilçesinden izole edilen patojen bakteri izolatıyla yapılan denemelerde, dört farklı bakırlı preparatın ve bir bitki gelişim düzenleyicinin bu hastalığa etkisi araştırılmıştır. In vitro'da Bakır sülfat, Bakır oksiklorür, Bakır hidroksit ve Bakır+Mancozeb Pst'ye antibakteriyel etki göstermiştir. Harpin proteinin antibakteriyel etkisi bakırlı preparatlara kıyasla daha az olarak değerlendirilmiştir. In vivo'da Bakır sülfat, Bakır oksiklorür, Bakır hidroksit, Bakır+Mancozeb ve Harpin proteini bitkinin yeşil aksamına püskürtüldüğünde Pst'nin neden olduğu hastalık %53.3-86.9 oranında engellenmiştir. Bakır sülfat ve Bakır oksiklorür en başarılı uygulama olarak saptanmıştır. Bakır uygulamaları domatesin gelişimi üzerine herhangi bir olumsuz etki yapmamıştır. Sonuç olarak, bu hastalığın mücadelesinde halen bakırlı preparatların kullanılabileceği belirlenirken üreticilerin doğru zamanda ilaçlama yapamadıkları kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bacterial speck disease caused by Pseudomonas syringae pv. tomato (Pst) is one of the most important seed-borne bacterial diseases of tomato. Producers declare that copper preparations are insufficient in the fight against this disease. In the study, the antibacterial effects of four different copper containing preparats and a plant growth regulator were investigated In vitro and In vivo in experiments with pathogen bacteria isolates obtained from Karataş district of Adana province. Copper sulphate, Copper oxychloride, Copper hydroxide and Copper + Mancozeb showed antibacterial effect against to Pst in In vitro. The antibacterial effect of Harpin protein was evaluated as less compared to copper containing preparats in In vitro. Copper sulfate, Copper oxychloride, Copper hydroxide, Copper + Mancozeb and Harpin proteins were sprayed on the green parts of the plant and the disease caused by Pst was inhibited by 53.3-86.9% in In vivo. Copper Sulphate and Copper oxychloride have been deternminated as the most successful applications. Copper applications had no negative effect on tomato plants. As a result, while it was determined that copper preparations could still be used in the struggle of this disease, it was concluded that the producers could not apply the drugs at the right time.