İkinci trimesterde sağlıklı ve kromozomal anomalili gebeliklerde fetal nazal kemik, ense katlantısı, böbrek, karaciğer, barsak, plasenta ve maternal uterus kas tabakasının B-MOD histogram ve shear wave elastogram yöntemleri ile ı̇ncelenmesi
Investigation of fetal nasal bone, nuchal fold, kidney, liver, bowel, placenta and maternal uterine myometrium with B-mode histogram and shear wave elastography on euploid and aneuploid pregnancies in the second trimester
  1. Tez No: 788870
  2. Yazar: GÖKÇE NAZ KÜÇÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH RUHİ SOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
B-mod ultrasonografi Down Sendromu gibi fetal kromozom anomalilerin taramasında kullanılmaktadır. B-mod ultrasonografi taramasında hiperekojen barsak, geniş renal pelvis, nazal kemik hipoplazisi ve ense kalınlığında artış gibi yumuşak belirteçlerin varlığından yararlanılmaktadır. B-mod histogram, ilgilenilen dokunun B-mod ultrasonografisindeki siyah ve beyaz renk kodlarının ortalama değeri ve standart sapmasını hesaplamaktadır. Shear wave elastografi dokuların elastik özelliklerini ölçmede kullanılan yeni bir ultrasonografi yöntemidir. Bu çalışma, kromozomal anomalili ve sağlıklı gebeliklerde; fetal nazal kemik, ense katlantısı, böbrek, karaciğer, plasenta ve maternal uterus kas tabakasının B-mod ultrasonografi histogramı ve shear wave elastografi yöntemleri ile incelenmesini amaçlamıştır. Araştırmada yer alan gönüllüler, öploid (n=35) ve anöploid (n=14) fetüsü olan 19-23 gebelik haftalarında, tekil gebelerden oluşmaktadır. Fetal barsak, böbrek, karaciğer, nazal kemik, ense katlantısı, plasenta ve maternal uterus kas tabakasının hem B-mod ultrasonografi hem de shear wave elastografi görüntüleri alınmıştır. Görüntüler araştırmacı tarafından yazılan ve kalibre edilen veri analizi dosyasında, histogramları çıkarılarak ve shear wave hızları hesaplanarak incelenmiştir. İstatistiksel analiz SPSS Programı ile yapılmıştır. Normal dağılan değişkenler Student's t-test ile normal dağılmayan değişkenler Mann Whitney-U testi kullanılarak analiz edilmiştir. Fetal nazal kemiğin shear wave hız ortalaması ile standart sapması anöploid fetüslerde anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Diğer dokuların shear wave hızı ile B-mod ultrasonografi histogramı arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç olarak, anöploid fetüslerin nazal kemiklerinin öploid fetüslerden daha elastik olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
B-mode ultrasonography is utilized in fetal screening of chromosomal abnormalities like Down Syndrome. Presence of soft markers such as hyperechogenic bowel, renal pelviectasis, hypoplastic nasal bone and increased nuchal fold are searched in B-mode screening. B-mode histogram, evaluates mean and standart deviation of white and black color codes of interested region on B-mode ultrasonography. The aim of this study was to assess fetal nasal bone, nuchal fold, kidney, liver, bowel, placenta and maternal uterine myometrium with B-mode histogram and shear wave elastography on euploid and aneuploid pregnancies. The participants of this research were singleton pregnancies between 19-23 weeks of gestation with euploid (n=35) and aneuploid (n=14) fetuses. B-mode ultrasound and shear wave elastography images of fetal nasal bone, nuchal fold, kidney, liver, bowel, placenta and maternal uterine myometrium were obtained. The images were analyzed with a novel software calibrated and written by the researcher by histogram analysis and shear wave speed calculation. Statistical analysis was performed with SPSS Program. Normally distributed data were analyzed with Student's t-test and non-parametric data were analyzed with Mann Whitney-U test. The mean and standard deviation of shear wave speed of fetal nasal bone was significantly lower in aneploid fetuses. There was no difference between the other tissues' values of B-mode histogram and shear wave velocity among two groups. Nasal bone's mean shear wave speed and standard deviation were significantly lower in aneuploid fetuses. In conclusion, fetal nasal bone of aneuploid fetuses was more elastic euploid fetuses.