COVID-19 pandemi sürecinde tüketim kültürü: Alışveriş alışkanlıklarına dair bir alan araştırması
Consumption culture in the COVID-19 pandemic process: A field study on shopping habits
  1. Tez No: 788896
  2. Yazar: DENİZ BERKAN DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN EKİN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tüketim yapma ritüeli, insanlık tarihi boyunca var olmuş en eski olgulardan bir tanesidir. Dünden bu güne sürekli olarak bir değişim halinde olan bu kavram son yüzyıllarda üzerine çok kafa yorulan ve üzerine kuramların yazıldığı bir yaşamsal gereksinim olarak karşımıza çıkmaktadır. Sözü edilen yaşamsallık durumu hem kapitalist sistem için hem de insanlık için aynı şekilde önem arz etmektedir. Bu gün içerisinde yaşamış olduğumuz sistem olan kapitalist sistemin devamlılığının daim olabilmesi için sistemin bizlere sunmuş olduğu bütün mal ve hizmetlerden faydalanmamız gerekmektedir. Aksi takdirde sistem sekteye uğrar. Kapitalist sistem var olduğu süre boyunca her zaman karın en yüksek seviyelerde olmasını amaçlamıştır. Bu uğurda yoluna çıkan bütün toplumsal olayları, savaşları, barışları ve daha birçok olguyu kendi yararına çevirmeyi başarmıştır. Bu gün ise bütün dünyayı etkisi altına alan ciddi bir virüs salgını ile karşı karşıyayız. Sözü edilen Covid-19 virüsünün oluşturduğu kaos ortamında ve yarattığı yeni yaşam koşulları içerisinde kapitalist sistem ve tüketici davranışlarında ne tür değişikliklerin yaşandığı araştırmamızın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda gerçekleştirmiş olduğumuz saha çalışmasında anket yöntemi kullanılarak Google Formlar üzerinden 553 kişiye ulaşılmıştır. Katılımcılarımıza yöneltmiş olduğumuz ifadeler ile Covid-19 virüsüyle birlikte değişen alıveriş alışkanlıkları, medyanın ve haberlerin tüketimi konularının toplum tarafındaki yansımaları ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Consuming ritual is one of the oldest phenomena since the beginning of the history of humanity. This concept, which has been in a constant state of change from past to present, has emerged as a vital necessity on which people think over and have written theories about in recent centuries. Vitalness situation that is mentioned is quite important both for capitalism and humanity. In order for the continuity of capitalist system, which is the system we live in today, people should benefit from all the goods and services that the system offers. Otherwise, the system will be interrupted. Capitalist system has always aspired after maximum profit since the beginning of its existence. To this end, it succeeded in turning all events, wars, peace and many other phenomena that came its way to its own benefit. Today, we face with a serious pandemic that affected the whole world. The main subject of this research is what kind of changes are experienced in the capitalist system and consumer behavior in the chaos environment that is created by the aforementioned COVID-19 virus and the new living conditions it creates. In this context, 553 people were reached over Google Forms by using the survey method in this field study that carried out. With the statements that were directed to participants, the reflections of the changing shopping habits with the COVID-19 virus, the consumption of the media and the news on the society side were tried to be measured.