Konvansiyonel ve dijital tekniklerle elde edilen dental ölçülerin hastaların algılarına göre kabul edilebilirliği, tedavi konforu ve stres açısından değerlendirilmesi
Evaluation of dental impressions obtained by conventional and digital techniques in terms of acceptaility, treatment comfort and stress according to patients perceptions
  1. Tez No: 788905
  2. Yazar: ELİF NUR KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA CENGİZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son teknolojik gelişmeler, ağız içi taramaları ve dijital modelleri, geleneksel ölçü tekniklerine umut verici bir alternatif haline getirmiştir. Bu çalışmada geleneksel ölçü yöntemi (tek aşamalı karıştırma tekniği) ve iki farklı ağız içi dijital tarayıcı (direkt teknik) uygulanarak elde edilen ölçülerin zaman etkinliği, hastaların bakış açılarına göre tedavi konforu, tercih edilebilirlik ve stres açısından karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya gönüllülük esasına bağlı olarak, geleneksel ya da dijital ölçü konusunda daha önce deneyimi olmayan yirmi yedi katılımcı (14 erkek, 13 kadın) dahil edildi. Bu hastalardan ilave tipi silikon (Elite HD+, Zhermack, İtalya) ve iki farklı dijital tarayıcı (Cerec Omnicam AC, Dentsplay Sirona, Almanya ve TRIOS 3, 3Shape, Danimarka) kullanılarak ölçüler alındı. Her bir ölçü yöntemi, 2-3 hafta ara ile uygulandı. Ölçüler alındıktan hemen sonra katılımcıların ölçü tekniklerine yönelik tutumları, tercihleri ve algıları standart bir anket kullanılarak değerlendirildi. Algılanan stres ve ağrı, Durumluluk Kaygı Ölçeği (STAI-S) ve Vizüel Görsel Skala (VAS) kullanılarak belirlendi. Ölçü tekniklerinin adımları (kaşık seçimi, çalışma zamanı vb.) saniye cinsinden kaydedildi. İstatistiksel analizler, Friedman ve Tekrarlı Ölçüler testleri ile yapıldı ve p< 0.05 anlamlı olarak kabul edildi. Çalışmanın sonucunda, toplam çalışma süresi ve işlem adımları arasında anlamlı bir fark bulundu. TRIOS 3 dijital sisteminin diğer tekniklere göre zaman açısından daha verimli olduğu görüldü. TRIOS 3 dijital tarayıcısının diğer tekniklere göre daha konforlu olduğunu belirtildi ve üç teknik arasında TRIOS 3 dijital tarayıcısı hastalar tarafından tercih edildi.
Özet (Çeviri)
Recent technological advances have made intraoral scanners and digital models a promising alternative to traditional impression techniques. The purpose of this study was to compare three impression methods (with one stage mixing technique and direct technique) in terms of time efficiency, treatment comfort, acceptability and stress according to the patients' perspectives. Twenty-seven (14 male, 13 female) participants who had no previous experience in conventional or digital impressions were included in this study on a voluntary basis. Impressions were taken from these patients using additive type silicone (Elite HD+, Zhermack, Italy) and two different digital scanners (Cerec Omnicam AC, Dentsplay Sirona, Germany and TRIOS 3, 3Shape, Denmark). Each impression method was applied with an interval of 2-3 weeks. Immediately after the impressions were taken, the attitudes, preferences and perceptions of the participants towards impression techniques were evaluated using a standard questionnaire. Perceived stress and pain were assessed using the State Anxiety Scale (STAI-S) and the Visual Visual Scale (VAS). The steps of impression techniques (tray selection, working time, etc.) were recorded in seconds.