Eğri kanalların genişletilmesinde kullanılan üç manuel yöntemin intraoral dijital radyografi yardımıyla karşılaştırılması
  1. Tez No: 58801
  2. Yazar: AYŞE DİLJİN KEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Günümüzde endodontik tedavinin en önemli hedefi, anatomik zorlukların varlığında bile kompleks kök kanal sisteminin mümkün olduğunca orjinal şeklinden sapmadan genişletilip biyouyumlu materyaller İle sıkıca kapatılmasıdır. Kanalın genişletilmesi ve temizlenmesi büyük önem taşır ve klinik başarıyı belirler. Çeşitli genişletme teknikleri ve aletleri, kalan pulpa dokusunun uzaklaştırılması, mikroorganizmaların eliminasyonu, debrisin kaldırılması ve düzgün kanal dolgusunu sağlayacak kanal formunun verilmesi amaçlarım yerine getirebilmelidir. Bu çalışmada endodontide problemli olguları oluşturan eğri kanalların genişletilmesi için geliştirilen tekniklerin ve fleksibl aletlerin bu tekniklerle kullanımını karşılaştırmak amaçlanmıştır. Bu nedenle Schneider' in sınıflanmasına göre aşın eğimli dişler grubuna giren 66 adet insan molar dişinin meziyo-bukkal köklerinde konvansiyonel step-back tekniği, Ni-Ti eğelerle step-back tekniği, ve crown-down-pressureless teknikleri uygulandı. Bu genişletme yöntemlerinin bilimsel ve pratik anlamda değerlendirilmesi ve karşılaştırılması için aşağıdaki kriterler göz önüne alındı: 1. Kanal şeklinden sapmalar 2. Zip-elbow etkisinin ortaya çıkması 3. Kanalın düzleşme miktarı 4. Genişletme sonucu ortaya çıkan ağırlık kaybı 5. Çalışma boyu kaybı 6. Kanal genişletme süresi 7. Alet kırılması Genişletme öncesi ve sonrası standart görüntülerin elde edilmesi için dişler akrilik bloklara gömüldü. Problann yerleştirildiği aparey yardımıyla paralel teknik ile standart görüntüler elde edildi, benzer çalışmalardaki fotografık ve röntgenolojik tekniklerden farklı olarak intraoral dijital radyografi sistemlerinden119 Özet biri olan Sidexis ile elde edilen röntgen görüntüleri üzerinde direkt ölçümler yapıldı (1., 2., 4., 5., 7. kriterler). Bu çalışmada karşılaştırılan teknikler içinde, apikal bölgede dış kurvatürde daha fazla madde kaldırması nedeniyle en fazla zip-elbow etkisinin konvansiyonel step-back tekniğinde oluştuğu gözlendi. Orta bölgede, iç kurvatürde diğer tekniklere göre daha fazla madde kaldırıldığı ve bazı olgularda strip perforasyon meydana geldiği saptandı. Bu istenmeyen etkiler kanal eğiminin, düzleşmesine neden oldu. Crown-down pressureless tekniği istenmeyen etkilerin meydana gelmesi açısından ikinci sırada yeraldı. Genişletmenin koronoapikal yönde yapılması işlemi zorlaştırıp, süreyi oldukça artırdı. Çalışma boyu kaybı ve düzleşme konvansiyonel ve Ni-Ti eğelerle step-back tekniği arasında yeraldı. Ni-Ti eğelerle step-back tekniğinde kök kanallarında diğer iki tekniğe göre daha az, ancak daha dengeli bir genişleme meydana gelmiştir. İstenmeyen etkilerin en az meydana geldiği ve sentlik bir genişletmenin sağlandığı Ni-Ti eğelerle step-back tekniği, genişletme süresi, çalışma boyu kaybı ve düzleşme oranı açısından da en iyi sonuçlan verdi. Bu bulgulara dayanarak konvansiyonel step-back tekniğinde istenmeyen etkilerin daha fazla ortaya çıkması, crown-down pressureless tekniğinin ise uzun sürmesi ve basamak oluşturma tehlikesi nedeniyle, incelediğimiz alternatif yöntem“ Ni-Ti eğelerle step-back tekniği”nin eğri kanallarda uygulanmasını iyi bir çözüm olarak önerebiliriz. Bu çalışmada ölçümlerin yapılmasında faydalanılan dijital radyografinin diş hekimliğinde kullanımı ile, - ışınlama süresinin azaltılması; - film kimyasının ortadan kalkmasıyla, bunun getirdiği negatif etkilerin de elimine edilmesi; - röntgen görüntülerinin arşivlenmesi olanağı; -ve görüntü işleme fonksiyonu sayesinde ise kontrastın, açıklığın değiştirilebilmesi, pozitif-negatif görüntü değişimi, resim kesitlerinin büyütülmesi,, siyah beyaz görüntülerin renkli olarak görülebilmesi, endodonti için mesafelerin ölçülmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca dişhekimliğinde on yıllık bir geçmişi olan intraoral dijital radyografinin pahalı bir sistem olmasına rağmen yukarıda sayılan avantajları nedeniyle klinik uygulamaya geçirilmesi büyük kolaylıklar getirecektir.
Özet (Çeviri)
The most important aim of the endodoııtology is to prepare the root canal preserving its original form, and to obturate hermetically this complex canal system with biocompatible materials, even in the existence of anatomical difficulties. The cleaning and shaping of the root canal have a great importance on the outcome of the treatment. Various preparation techniques and instruments have been recommended to remove pulp tissue and organic remnants, eliminate microorganisms and debris and then achieve a optimum shape for canal filling. The aim of this study was to compare the preparation and the use of flexible instruments in curved canals. Sixty-six mesio-buccal root canals of human mandibular molar teeth were classified as severely curved canals according to Schneider. The canals were insrumented using either conventional step-back, step-back with Ni-Ti files or crown-down pressureless techniques. Following criteria were considered to evaluate these preparation techniques: 1. Deviations from the original canal form. 2. Occurrence of zip-elbow effect 3. Straightening of root canal 4. Weight loss after preparation 5. Loss of working length 6. Instrumentation time 7. Instrument fracture The teeth were embedded in resin blocks in order to have standard radiographic images with parallel technique using a mechanism to fix the probs. An intraoral digital radiographic system called“Sidexis”was used in this study as a new method in this area. The measurements were done directly on the radiographic images on the screen of this device (criteria 1., 2., 3., 5 )121 Summary Following advantages could be achieved, by using digital radiography in dentistry : - Reducing the exposition time - Elimination of negative effects of conventional film chemistry. - Better archiving - Change of contrast and brightness, positive and negative images, to enlarge image sections and to color images via image processing function. - Measuring endodontic distances. Zip-elbow effects after the instrumentation were often observed after using step back technique probably due to excessive shaping of outer curvature at the apical level of root canal. It was also determined that more dentine was removed at the inner curvature of middle third, and strip perforations were occurred in some cases. These undesired effects caused straightening of curved canals. Crown-down pressureless technique ranged second regarding the occurrence of complications. Since preparation in corouo-apical direction using this technique made this procedure complicated, the preparation time increased. Values of this technique were ranged regarding to loss of working length and straightening were at a level between conventional step-back technique and step- back technique with Ni-Ti files. Insufficient but moderate preparations were observed with step-back technique using Ni-Ti files. The least compIications?occuiTed in this technique; thus a centric root canal preparation was provided. Best results of preparation time, working length, and straightening was also achieved with this technique. Since conventional step-back technique caused more complications, and cown-down pressureless technique required longer preparation time with the risk of apical ledging, step-back technique using Nt-Ti files may be recommended as an alternative technique for the preparation of curved canals. In spite of high cost intraoral digital radiography may provide clinical advantages.