Eskişehir ili bazı park ve bahçelerdeki bitkilerde zararlı olan böceklerin morfolojik ve moleküler karekterizasyonu
Molecular characterization of pets in parks and gardens in Eskişehir province
- Tez No: 788929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enzim ve Mikrobiyal Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma 2020 yılında Eskişehir ilinin Odunpazarı ve Tepebaşı ilçelerine ait 25 farklı parkta gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bulunan zararlılar sırası ile; Hemiptera takımına ait 3 familya (Miridae, Psyllidae, Aphidida), Thysanoptera takımına ait 1 familya (Thripidae) ve Colleoptera takımına ait 1 familya (Chrysomelidae) olmak üzere toplam 6 familyadan oluşmuştur. Bu familyaya ait türler ise; Pantilius tunicatus, Lygus pratensis, Psyllopsis fraxini, Myzus persicae, Aphis craccivora, Aphis fabae, Aphis nerii ve Melosoma populi'dir. Eskişehir ili faunası için 3 cinse bağlı 3 yeni tür tespit edilmiştir. Bu çalışmada tespit edilen türlerin DNA barkodları ve nükleotid pozisyonları belirtilmiştir. Kayıtları alınan türlerin; Türkiye ve Dünyadaki dağılışları, konukçuları ve toplanma yerleri ile ilgili bilgileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 25 different parks located in the Odunpazarı and Tepebaşı districts of the Eskişehir province in 2020. The pests identified in the study belong to a total of 6 families, including 3 families (Miridae, Psyllidae, Aphididae) in the order Hemiptera, 1 family (Thripidae) in the order Thysanoptera and 1 family (Chrysomelidae) in the order Coleoptera. The species identified in this study include: Pantilius tunicatus, Lygus pratensis, Psyllopsis fraxini, Myzus persicae, Aphis craccivora, Aphis fabae, Aphis nerii and Melosoma populi. For the fauna of the Eskişehir province, 3 new species belonging to 3 genera were identified. The DNA barcodes and nucleotide positions of the species detected in this study are provided. Additionally, information about their distribution in Turkey and the world, their hosts and gathering places are also given.