Eskişehir ili Mihalgazi ilçesinde bulunan bazı yabani nar genotiplerinin pomolojik ve biyokimyasal içeriğinin belirlenmesi
Determination of pomological and biochemical content of some wild pomegranate genotypes in Mihalgazi district of Eskişehir province
- Tez No: 933012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENAP YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ülkemiz, narın anavatan sınırları içinde yer almaktadır. Nar, ülkemizin sahil bölgelerinden Anadolu'nun iç bölgelerinde yer alan mikroklima alanlara kadar pek çok bölgede dağılım göstermektedir. Narın anavatanlarından biri olduğu için Anadolu'da pek çok nar çeşidi ve tipi bulunmaktadır. Ülkemiz tabiatında pek çok yabani nar genotipi de yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı mikroklima iklimine sahip olan Eskişehir – Mihalgazi ilçesinden selekte edilen 10 yabani nar genotipinin pomolojik özellikler, biyokimyasal özellikler ve antosiyanin bileşenlerinin belirlenmesidir. Araştırma sonucunda yabani nar genotiplerinin küçük meyveli ve meyve SÇKM ve asit içeriğinin oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yabani nar genotiplerinin, biyokimyasal özellikler ve antosiyanin bileşikleri açısından geniş bir varyasyon gösterdiği saptanmıştır. Bu yabani genotiplerin pomolojik ve biyokimyasal yapısının ortaya konulması gelecekte yapılacak nar ıslahı çalışmalarını destekleyecektir.
Özet (Çeviri)
Turkey is located within the borders of the native land of pomegranate. Pomegranate is distributed in many regions from the coastal regions to the microclimate areas in the inner regions of Anatolia. Since it is one of the native lands of pomegranate, there are many pomegranate varieties and types in Anatolia. There are also many wild pomegranate genotypes in Anatolian's nature. The aim of this study is to determine the pomological properties, biochemical properties and anthocyanin components of 10 wild pomegranate genotypes selected from Eskişehir - Mihalgazi district, which has a microclimate climate. As a result of the research, it was determined that the wild pomegranate genotypes were small-fruited and had very high fruit TSS and acid content. It was determined that the wild pomegranate genotypes showed a wide variation in terms of biochemical properties and anthocyanin compounds. The determination of the pomological and biochemical structure of these wild genotypes will support future pomegranate breeding studies.