Kat yüksekliği ve kiriş açıklığının yapı performansına etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of floor height and beam space on building performance
- Tez No: 788942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Deprem, zamansız ve önlenemez bir biçimde gerçekleşen, yıkıcı etkisi yüksek olan bir doğal afettir. Depremin önceden tespit edilmesi günümüzdeki teknolojilere rağmen mümkün olmamaktadır. Bu da depreme dayanıklı yapı tasarımı terimini doğurmakla beraber bu tasarımın gerekli olduğu oldukça açıktır. Depreme dayanıklı yapı tasarımının amacı hafif şiddetteki depremlerde yapıda meydana gelebilecek hasarların sınırlı düzeyde kalması, yıkıcı depremlerde ise can güvenliğinin sağlanması koşuluyla kalıcı hasar durumunun önlenmesi ve sınırlandırılmasıdır. Bu tez çalışması kapsamında zemin sınıfı, kat yüksekliği ve kiriş açıklığı değişken parametreler olarak seçilmiştir. 5, 10 ve 15 katlı binalar A ve E sınıfı olmak üzere iki zeminde tasarlanmıştır. Değişken parametrelerden biri olan kat yüksekliği 3 m, 3,5 m ve 4 m olacak şekilde yönetmeliği uygun olacak şekilde tercih edilmiştir. Kiriş açıklığı ise 3 m, 5 m ve 7 m olacak şekilde yine yönetmeliğe uygun olarak tercih edilmiştir. Tüm modeller paket programda sismik analize tabi tutularak elde edilen sonuçlar değerlendirilerek karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
An earthquake is an unpredictable and unavoidable natural disaster with a high destructive effect that cannot be detected in advance despite today's technologies. The purpose of earthquake-resistant building design is to limit the damage that may occur in the structure in the case of minor earthquakes and to prevent and limit the permanent damage in the case of destructive earthquakes, provided that the safety of human lives is guaranteed. In this study, ground class, floor height, and column spacing were chosen as variable parameters. The buildings with 5, 10 and 15 floors were designed on two grounds, class A and E. The floor height, which is one of the variable parameters, was set to 3 m, 3,5 m ve 4 m. The column spacing was set to 3 m, 5 m and 7 m, also according to the regulation. All models were subjected to seismic analysis in the package program, and the results were evaluated and compared.