Koruyuculuk ve performans özellikleri artırılmış çok kullanımlık maske tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of reusable masks by enhancing protection and performance characteristics
  1. Tez No: 788976
  2. Yazar: EMİNE RÜMEYSA EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY PAMUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışma ile farklı kumaş yüzeylerinin kombinasyonlarıyla bir araya getirilerek modellenmiş çok kullanımlık maskelerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, yetişkin kullanıma yönelik dokuma, örme ve dokusuz yüzey olmak üzere 19 adet farklı kumaş türü kullanılarak 16 adet farklı maske kombinasyonları modellenmiştir. Oluşturulan çok kullanımlık maskelerin karşılaştırılmasının yapılması için ayrıca 1 adet Tip-I üç katmanlı cerrahi maske çalışamaya dahil edilmiş olup toplam 17 adet maske üzerinde analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında çok kullanımlık maske ile ilgili AFNOR S76-001 ve TSE K 599 standartları referans alınmıştır. Konfor performansının belirlenmesi için inhalasyon ve ekshalasyon hava geçirgenlik testleri; koruyuculuk performansının belirlenmesi için BFV ve mikrobiyal temizlik düzeyi testleri yapılmıştır. Ürün ve malzeme yapısal özelliklerinin konfor ve koruyuculuk performansları üzerindeki etkisinin analizi için mamul gramajı ve mamul kalınlığı ölçülmüştür. Bu maskelerin yeniden kullanılabilirlik özelliğinin belirlenmesi için yıkama öncesi ve 1-5-10 tekrarlı yıkamalardan sonra performansları test edilmiştir. Deneysel çalışmalardan elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca maske kullanımı sürecinde karşılan güçlüklerin ve maskeyle ilgili beklentilerin belirlenmesi için anket gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar ve değerlendirmelere göre; maske performans gerekliliklerine uygun; kalınlık, ağırlık ve sıklık gibi kumaş yapısal özelliklerinin doğru kombinasyonuyla optimum özelliklere sahip çok kullanımlık maske için ideal ürünler üretilebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop modeled reusable masks by combining different fabric surfaces with combinations. For this purpose, 16 different mask combinations were modeled by using 19 different fabric types such as various woven, knitted and nonwoven fabrics for adult use. In addition, one Type-I three-layer surgical mask was included in the study to compare the reusable masks and so analyzes were carried out on a total of 17 masks. For test methods, AFNOR S76-001 and TSE K 599 standards related to reusable masks were taken as reference. Inhalation and exhalation air permeability tests were performed to determine the comfort performance of the mask and also to determine the protective performance of the mask, bacteria filtration efficiency and microbial cleanliness level tests were performed. Product weight and product thickness were measured in order to analyze the effect of product and material structural properties on comfort and protective performances. To determine the reusability of these masks, their performance was tested before washing and after 1-5-10 repeated washings. The data obtained from the experimental studies were evaluated statistically. Moreover, an online survey was conducted to determine the difficulties encountered during the use of the mask and the expectations regarding the mask. According to the results and evaluations; provided that the mask complies with performance requirements; it has been determined that ideal products for reusable masks with optimum properties can be produced with the right combination of fabric structural properties such as thickness, weight and density.