Türkiye ekonomisinin toplumsal yapı üzerine etkileri: 1970-1990 arası çekilmiş Kemal Sunal filmlerinin sosyolojik analizi
The effects of the turkish economy on social structure: A sociological analysis of Kemal Sunal's films shot between 1970-1990
- Tez No: 789031
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL İÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sinema toplumsal alanı hem yansıtır hem de etkiler. Filmler yazıldıkları dönemin özelliklerinden izler taşımaktadırlar. Bundan dolayı bu tez çalışmasında Kemal Sunal filmlerinden yola çıkarak 1970 ve 1990 yılları arasındaki ekonomik politika değişimlerinin toplumu ve vatandaşları nasıl etkilediği incelenmiştir. Bu çalışmada Kemal Sunal filmlerinde örtük ya da açık olarak toplumsal sorunlara değinildiği varsayılmıştır. Belirtilen filmler amaçsal örneklem yöntemi ile belirlenen dönemin özelliklerini yansıtabilecek şekilde seçilmiştir. Van Dijk'in söylem analizi ile değerlendirilmesi yapılmıştır. Kemal Sunal güldürüsünün toplumun kendisini yansıttığı fikri kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cinema both reflects and influences the social sphere. Films bear traces of the characteristics of the period in which they were written. Therefore, in this thesis study, based on Kemal Sunal's films, it is examined how the economic policy changes between 1970 and 1990 affected the society and citizens. In this study, it is assumed that Kemal Sunal's films implicitly or explicitly address social problems. The specified films were selected in a way to reflect the characteristics of the period determined by the purposeful sampling method. Van Dijk's evaluation was made with discourse analysis. The idea that Kemal Sunal's comedy reflects the society itself has been accepted.