Toprak ortamında herbisit biyoremediasyon veriminin Gammarus pulex'in bazı biyokimyasal paramatreler kullanarak araştırılması
Investigation of herbicide bioremediation efficiency in soil environment by using some biochemical parameters of Gammarus pulex
  1. Tez No: 789030
  2. Yazar: YUSUF SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN CIKCIKOĞLU YILDIRIM, DOÇ. DR. GÖKHAN ÖNDER ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada glifosat herbisitinin tarım alanlarında kullanılan konsantrasyonu baz alınarak hazırlanan sulu çözeltileri, laboratuvarda oluşturulmuş beş adet yapay tarla düzeneklerine ilave edilmiş ve bu düzeneklerin her birine çeşitli konsantrasyonlarda B. aryabhattai bakterisi ilave edilmiştir. Oluşturulan bu düzeneklerden günden güne süzüntü alınarak kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) ve toplam organik karbon (TOK) parametrelerine bakılıp B. aryabhattai bakterisinin gösterdiği giderim verimleri takip edilmiştir. Arıtım öncesi ve en yüksek giderim veriminin olduğu arıtım sonrası alınan süzüntü suyunun G. pulex üzerinde gösterdiği toksik etkiler de süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), asetilkolinesteraz (AChE), glutatyon (GSH) gibi enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidan parametrelerle, lipid peroksidasyonun göstergesi olan tiyobarbitürik asit reaktif maddesi (TBARS) seviyelerindeki değişimlerle takip edilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilere göre B. aryabhattai bakterisi en yüksek giderim verimini 10 ml' lik B. aryabhattai ortamında KOİ bazında % 71.1; TOK bazında ise % 85.6 seviyesinde tespit edilmiştir. Enzim aktivite sonuçlarına bakıldığında ise MDA düzeyleri ile AChe kontrol ile kıyaslandığında üç farkli subletal dozda glifosat uygulanan gruplarda hem 24. hem de 96. saatin sonunda arttığı, GSH düzeyleri ile SOD, CAT enzim aktivitesi azaldığı tespit edilmiş ve dolayısıyla B. aryabhattai' nin biyoremediasyon faaliyetlerinde etkin bir bakteri türü olduğunun yanı sıra G. pulex'in de alıcı ortamlarda toksik yanıt araştırmalarında uygun bir model canlı olduğu görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, aqueous solutions of glyphosate herbicide prepared based on the concentration used in agricultural fields were added to five artificial field setups created in the laboratory, and B. aryabhattai bacteria were added at various concentrations to each of these setups. By taking the filtrate from these setups day by day, chemical oxygen demand (COD) and total organic carbon (TOC) parameters were checked and the removal efficiency of B. aryabhattai bacteria was followed. The toxic effects of the filtrate taken before and after the treatment, which has the highest removal efficiency, on G. pulex are also determined by enzymatic and non-enzymatic antioxidant parameters such as superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), acetylcholinesterase (AChE), glutathione (GSH), The changes in thiobarbituric acid reactive substance (TBARS) levels, which are indicators of lipid peroxidation, were followed. According to the data obtained from the study, B. aryabhattai bacteria had the highest removal efficiency of 71.1% on COD basis in 10 ml B. aryabhattai medium; On the basis of TOC, it was determined as 85.6%. When the enzyme activity results were examined, it was determined that MDA levels increased at the end of both the 24th and 96th hours in the groups treated with three different subletal doses of glyphosate when compared with the AChE control, and the GSH levels and SOD, CAT enzyme activity decreased, thus B. aryabhattai's bioremediation activities. In addition to being an active bacterial species, it was concluded that G. pulex is also a suitable model for toxic response studies in receptive environments.