Türkiye ve Güney Kore'deki yaşayan müzelerin yapısal analizi
The structural analysis of living museums in Turkey and South Korea
- Tez No: 789034
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzecilik, Folklore, Museology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
İnsan çevresi ile sürekli etkileşim halindedir. İnsanın varlığı doğayı şekillendirirken doğa da insanı şekillendirmektedir. Bu değişim ve dönüşüme ayak uyduran insan ise yaşamdaki her türlü deneyimini geleneğe aktararak geleneğin sürekliliğini sağlamaktadır. Bu sürekliliğin kaynağını oluşturan, geleneklerin saklandığı mekânlar olan müzeler yaşamdaki değişimden ve dönüşümden yalnız düşmüş“dijital çağın göçebeleri”olan bireylerin“gerçek kültürel mekânı”olacaktır. Günümüzde dijital çağın göçebeleri tarafından gelenek müzelerde yeniden keşfedilmektedir. Böylece müzelerin koleksiyonu, içeriği, bağlamı, sergileme yöntemi ve müzeleri deneyimleme şekli de değişime uğramaktadır. Dijital çağın bireyleri müzelerde sergilenen gelenek ürünleri görmek yerine geleneği deneyimleme ihtiyacındadır. Geleneğin deneyimlenerek yaşandığı“yaşayan müzeler”modern toplumdaki bireylerin bilgi paylaşımı yapabildiği kâr amacı gütmeyen, kalıcı kurumlar haline gelmiştir. Tezde bu geleneğin sürekliliği için Türkiye ve Güney Kore'de bulunan yaşayan müzelerin yapısal farklılıklarından yola çıkılacaktır. Türkiye'de bulunan yaşayan müzelerin sürdürülebilirliğine dair yapı önerilerinde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The human is constantly interacting with his enviroment so the existence of human develops nature. A human who keeps pace with nature transfers all kinds of experiences in life to tradition. It ensures the sustainability of tradition. This sustainability is the source of museums which are places where traditions are preserved. Therefore, museums will be the“real cultural space”of individuals who are the“nomads of the digital era”. Nowadays tradition is being rediscovered by the nomads of the digital era in museums. Thus, the structure, the context, the collections, the method of exhibition/display and the way of experiencing museums are changing. Individuals of the digital era need to experience a tradition instead of visiting a tradition preserved in museums.“Living museums”where tradition is experienced it is a non-profit, permanent institution where individuals in modern society can share knowledge. It will based on structural differences of living museums in Turkey and South Korea for the sustainability of this tradition. Structural suggestions will be made for the sustainability of living museum in Turkey.