Gotik dönem katedrallerinin mekân dizimi metoduyla incelenmesi
Examination of gothic cathedrals with space syntax methodology
  1. Tez No: 789038
  2. Yazar: CEYDA AMASYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma; gotik mimari özelliklerini en iyi gösteren bölgeler olan Fransa, İngiltere ve Almanya'daki farklı alanlardan toplamda 6 adet katedralin mekan dizimi metoduyla analiz edilip karşılaştırılmasını kapsar. Gotik dönem katedrallerinin karşılaştırılmasında genel olarak cephesel özellikler, strüktürel yapı, çatı özellikleri, süslemeler gibi özelliklerin öne çıkmasına karşın, bu çalışmada katedrallerin plan şemaları ve iç mekanların plana göre kullanım fonksiyonları incelenmiştir. Giriş bölümünde; tezin amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde; gotik mimarinin tarihçesi, incelenen katedrallerin bulunduğu bölgeler olan Fransa, İngiltere ve Almanya'da gotik mimarinin doğuşu ve mimari özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde; gotik katedrallerin plan şemalarının analiz edileceği yöntem olan mekan dizimi yönteminin teorisi ve metodolojisi anlatılmış, mekan dizimi yöntemiyle yapılmış olan çalışmalar ve elde edilen bulgular sunulmuştur. Dördüncü bölümü; Fransa, İngiltere ve Almanya'da bulunan ve gotik mimariyi en iyi yansıtan katedraller arasından toplamda altı adet katedralin planlarının mekan dizimi analizleri oluşturmaktadır. Analizler sonucunda ortaya çıkan formal veriler ile katedrallerin bölgelere göre benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulmuştur. Sonuç bölümünde ise; analiz edilen altı adet katedralin bölgelerine göre nasıl değişim gösterdiği, transept, giriş sayısı gibi özelliklerin plan şemasına olan etkisi sayısal verilerle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study consist of analysis and comparison of 6 cathedrals in total with the method of location from different areas in France, England and Germany, which shows the characteristics of gothic architecture. In comparison of the Gothic period cathedrals, the general emphasis is on facade features, structure and roof features, decorations, etc., however, this study examines the plan of the cathedrals and the functions of use of the interior according to the plan. The introduction section describes the purpose, scope and method of the thesis. The second chapter provides information on the history of gothic architecture, the birth and architectural characteristics of gothic architecture in France, England and Germany, the regions where the cathedrals were examined. In the third part of the thesis, the theory and methodology, which is to analyze the plan schematics of the gothic cathedrals, the studies and findings obtained by the method. The fourth part consists of a total of six cathedral plans, among the cathedrals in France, England and Germany, which shows gothic architecture features. The analysis revealed the formal data, similarities and differences of cathedrals in relation to the regions. In the conclusion section, the impact of the six cathedrals analyzed to the plan diagram of features such as transept, number of entries, was revealed by numerical data.