Madde kullanımı olan ve olmayan ergenlerde aile işlevlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of family functions in adolescent and NON-substance use
- Tez No: 789055
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırmada, madde kullanan ve kullanmayan ergenlerin algıladıkları aile işlevleri, aile işlevlerinin madde kullanımı üzerine etkisi, araştırmaya katılan ergenlerin sosyo-demografik özelliklerinin madde kullanımına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma vaka- kontrol çalışmasıdır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı yüzde dağılım ve tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov Simirnov normallik testi, Mann Whitney U testi yapıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edildi. Çalışmamızın vaka grubunu Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Çocuk ve Genç Psikiyatri Polikliniği biriminde tedavi gören geçmişte ve verilerin toplandığı zamanda madde kullanımı olan 14-18 yaşları arasında 96 ergen oluşturdu. Kontrol grubunu ise Manisa Merkezde bulunan üç liseden 311 ergen oluşturdu. Veriler Ekim 2021– Mart 2022 tarihleri arasında, 'Tanıtıcı Bilgi Formu' ve 'Aile Değerlendirme Ölçeği' kullanılarak toplandı. Bulgular: Madde kullanan ergenlerin %77,1'inin 15 yaş ve üzerinde, %50'sinin erkek, %58,3'ünün çekirdek aile, %92,7'sinin kaldıkları yerin ev olduğu, %40,6'sının büyükşehirde yaşadığı, %57,3'ünün gelirinin gidere eşit, %80,2'sinin anne ve babaların sağ olduğu, %53,1'inin anne eğitimin durumunun ilkokul üzeri, %69,8'inin anne mesleğinin ev hanımı olduğu, %60,4'ünün baba eğitim durumunun ilkokul üzeri, %39,6'sının baba mesleğinin işçi olduğu bulundu. Madde kullanmayan ergenlerin ise, %75,2'sinin 15 yaş ve üzerinde, %53,1'inin erkek, %77,8'inin çekirdek aile, %98,7'sinin kaldıkları yerin ev olduğu, %65,6'sının büyükşehirde yaşadığı, %74,6'sının gelirinin gidere eşit, %91'inin anne ve babaların sağ olduğu, %70,4'ünün anne eğitimin durumunun ilkokul üzeri, %54,3'ünün anne mesleğinin ev hanımı olduğu, %86,5'inin baba eğitim durumunun ilkokul üzeri, %49,8'inin baba mesleğinin işçi olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the perceived family characteristics of substance abusers and adolescents, the effect of family habits on substance use, and the socio-demographic centers of targeted adolescents and their substance use purposes. Materials and Methods: The research is a case-control study. Number distribution and statistics of the data, Kolmogorov Smirnov normality test, Mann Whitney U test were used to evaluate the data. The statistical flexibility level was accepted as 0.05. The case group of our study consisted of 96 adolescents between the ages of 14-18 who had substance abuse when the data and data were collected, who were treated in the Manisa Psychiatry Hospital Child and Youth Psychiatry Outpatient Unit. The control group consisted of 311 adolescents from three high schools located in the center of Manisa. Data were used between October 2021 and March 2022, 'Descriptive Information Form' and 'Family Rating Scale'. Results: 77.1% of the substance-using adolescents were 15 years and older, 50% were male, 58.3% had a family, 92.7% had a home, 40.6% lived in a metropolitan area. , 57.3% of them have income equal to expenses, 80.2% of them are mothers and fathers alive, 53.1% of them have difficulty in education of mothers above primary school, 69.8% of them are housewives, 60%, It was found that 4 of them were above primary school in the father's education house, and 39.6% were workers of the father's profession. Of the adolescents who use substance, 75.2% of them are 15 years old and over, 53.1% are male, 77.8% are likely family, 98.7% are home, 65.6% are live in a metropolitan city, 74.6% of them have income equal to their expenses, 91% of them have mothers and fathers alive, 70.4% of them have a mother's education above primary school, 54.3% of them are housewives, 86%, It was determined that 5 of them had their father's education house above primary school, and 49.8% of them were workers. Results: 77.1% of the substance-using adolescents are 15 years and older, 50% are male, 58.3% are nuclear families, 92.7% are home, 40.6% live in a metropolitan area. , 57.3% of them have income equal to their expenses, 80.2% of them are mothers and fathers alive, 53.1% of them have a mother's education above primary school, 69.8% of them are housewives, 60%, It was found that the father's education level of 4 of them was above primary school, and 39.6% of them were workers. Of the adolescents who do not use substance, 75.2% of them are 15 years old and over, 53.1% are male, 77.8% are nuclear families, 98.7% are home, 65.6% are lived in a metropolitan city, 74.6% of them had income equal to their expenses, 91% of them had mothers and fathers alive, 70.4% of them had a mother's education above primary school, 54.3% of them were housewives, 86%, It was determined that the father's education level of 5 of them was above primary school, and 49.8% of them were workers.