Madde kullanim bozukluğu olan ergenlerde aile i̇şlevlerinin ve anne baba tutumunun değerlendirilmesi
The assessment of family functions and parental attitude in adolescents with substance use disorder
- Tez No: 361303
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Madde kullanım bozukluğu gelişiminde aile yapısı ve ailenin tutumu önemli etkenlerdir. Bu çalışmada madde kullanım bozukluğu olan ergenlerde aile işlevlerinin, anne baba tutumunun ve çift uyumunun madde kullanım bozukluğu ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışma Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Çocuk Ergen Madde Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi'nde (ÇEMATEM) DSM-V ölçütlerine göre madde kullanım bozukluğu nedeniyle tedavi görmekte olan 14-18 yaş aralığında 9'u kız, 41'i erkek 50 ergen hasta ve ebeveynleri ve herhangi bir psikopatolojisi, madde kullanım bozukluğu olmayan 50 ergen ve ebeveynleriyle gerçekleştirildi. Her iki gruba Sosyodemografik Veri Formu (SVF), Anne Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ), Çift Uyum Ölçeği (ÇUÖ), Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) uygulandı.
Özet (Çeviri)
AIM: Family structure and family attitude are important factors in the development of substance use disorders. In this study, it's aimed to assess the relationship between substance use and family functions, parental attitude, parental dyadic adjustment of adolescents with substance use disorder. METHOD: The study was carried out with 50 patients and their parents. The study group consists of 9 female and 41 male adolescents (age between 14-18 years) treated at Bakırköy Mental Health Hospital, Children Adolescents Substance Rehabilitation Center (ÇEMATEM) with the diagnosis of substance use disorder according to DSM-V. The control group consists of 50 adolescents within the same age range having no substance use disorder or any psychopathology and also their parents. Sociodemographic Data Form (SDF), Parental Attitude Scale (PAS), Dyadic Adjustment Scale (DAS), Family Assessment Device (FAD) were applied to two groups.