Endometrium kanseri tanılı hastalarda uterin arter doppler indekslerinin histopatolojik verilerle korelasyonu
Correlation of uterine artery doppler indexs with histopathological data in patients diagnosed of endometrium cancer
  1. Tez No: 789092
  2. Yazar: GULTAP KHALIGLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN ÖZSARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu prospektif bir çalışma olup araştırmaya endometrial biyopsi yapılarak endometrium kanseri tanısı konulan ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Jinekoloji- Onkoloji Polikliniğine başvuran 74 hasta dahil edilmiştir.Hastalara preoperatif dönemde; 6.5 MHz endovajinal problu SAMSUNG HS 50S1CVM3HM900009F cihazı kullanılarak, litotomi pozisyonunda mesanesini tamamen boşalttıktan sonra transvajinal ultrasonografi görüntülemesi yapılmıştır. Endovaginal prob posterior vajinal fornikse yerleştirilerek uterus ve adneksiyel bölgeler değerlendirildikten sonra, renkli Doppler sonografi kullanılarak bilateral uterin arter pulsatilite indeksi (PI) ve Rezistif indeks (RI), Pik sistolik akım (PS, cm/s) ve End diyastolik akım (ED, cm /s) gibi Doppler parametreleri kaydedilmiştir. Bu parametrelerle histerektomi sonrası incelenen tümörün boyutu, histolojik özellikleri, grade, myometrial invazyon, lenfovasküler invazyon, serviks tutulumu, lenf nodu tutulumu, ekstrauterin yayılım gibi histopatolojik veriler arasında ilişki değerlendirilmiştir.Çalışmamıza katılan hastaların yaş aralığı 36-87 olup medyan yaş 61.5 saptandı. Hastaların %87.1'inde başvuru şikayeti postmenopozal vajinal kanama (PMVK) idi. Çalışmamızda, literatüre uygunluğunu değerlendirmek için yeterli vaka sayısı olmamakla birlikte %71.4 endometroid adenokarsinom tespit edildi. Uterin arter RI değeri için medyan 0.835 saptanmıştır ve çalışmalarda endometrial kanserli hastalarda cut-off değeri 0.83 olduğunda, uterin arter RI değeri için sensivite %100 olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda Uterin arter doppler PS/ED değeri, serviks tutulumu olmayanlarda serviks tutulumu olanlara kıyasla daha yüksek olup anlamlı istatistiksel fark bulunmuştur (p =0.024). Aynı zamanda uterin arter doppler RI değeri ile tümör boyutunda negatif yönde, ED ile pozitif yönde zayıf anlamlı istatistiksel ilişki bulunmuştur (r=-0,261; p=0.030). Tümör boyutu arttıkça RI ve PS/ED azalmakta ve ED artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, we planned by evaluating with transvaginal ultrasonography (TVS) Doppler parameters and examine whether there is a relationship between histopathological data such as the size of the tumor, histological features, grade, myometrial invasion, lymphovascular invasion, cervix involvement, lymph node invasion, extrauterine spread (omentum, peritoneum), final pathological diagnosis. This is a prospective study which consists of 74 patients who were endometrial cancer diagnosed by endometrial biopsy in Ege University Gynecology-Oncology Polyclinic.In the preoperative period, transvaginal ultrasonography imaging was performed after completely emptying the bladder in the lithotomy position using the SAMSUNG HS 50S1CVM3HM900009F device with 6.5 MHz endovaginal probe. Right and left uterine artery Doppler parameters such as pulsatility index (PI) and resistance index (RI), Peak systolic flow (Vp, cm/s units), diastolic flow (Vd, cm/s units) were recorded by using color Doppler sonography after the uterus and adnexal regions are evaluated by placing the endovaginal probe in the posterior vaginal fornix. The relationship were evaluated between these parameters and the histopathological data examined after hysterectomy such as the size of the tumor, histological features, grade, myometrial invasion, lymphovascular invasion, cervical involvement, lymph node involvement and extrauterine spread.The average age of the patients participating in our study was 36-87, with a median age of 61.5.Postmenopausal vaginal bleeding (PMVB) was the presenting complaint in 87.1% of the patients. In our study, although the number of cases was not sufficient to evaluate its compatibility with the literature, 71.4% of endometroid adenocarcinoma was detected. A median of the uterine artery RI value was found 0.835 and studies have shown that the sensitivity for the uterine artery RI value is 100% when the cut-off value is 0.83 in patients with endometrial cancer. In our study, uterine artery Doppler PS/ED values were higher in patients without cervical involvement compared to those with cervical involvement and a significant statistical difference was found (p =0.024). At the same time, uterine artery Doppler RI value was negatively correlated with tumor size and weakly statistically correlated with ED in the positive direction (r=-0.261; p=0.030). As tumor size increases, RI and PS/ED decrease and ED increases.