Prematüre bebeklerin erken kaba motor gelişimleri ile ileri dönemlerdeki dil gelişimleri arasındaki ilişki
The relationship between early gross motor developments and language developments in advanced babies
- Tez No: 789100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bebeklerin büyüme ve gelişme serüveni dünyaya geldikleri andan itibaren hızlı bir şekilde başlar. Birden fazla beceriyi farklı gelişim alanlarıyla birlikte farklı hızlarla edinebilirler. Bebeklerin motor, biliş, dil becerilerinin gelişiminin birbirleriyle ilişki bir şekilde geliştiğini varsayan bu çalışma; prematüre bebeklerde erken kaba motor beceriler ile ileri dönemdeki dil becerileri arasında anlamlı bir ilişkinin var olduğunu savunmuştur. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfına başvuran ailelerden prematüre doğum öyküsü olan ve gelişimsel değerlendirme almış 50 çocuk araştırmaya dahil edilmiştir. Daha önce Bayley III Gelişimsel Tarama Ölçeği ile değerlendirilmiş çocukların kaba motor becerileri ve bilişsel düzeylerine ait ham puanları veri tabanından elde edinilmiş olup, bu çocuklara ait ifade edici dil ve alıcı dil performansları ise Türkçe Erken Dil Gelişim Testi ile elde edilmiştir. Toplam puan olarak değişkenlerin analizleri Windows in IBM SPSS 26.0 programında yapılmıştır. Sonuç olarak; motor beceri ile hem alıcı dil hem de ifade edici dil becerileri ile arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Dil becerilerinin yordayıcısı olarak bilişsel beceriler düşünüldüğünde ikisi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Babies' growth and development adventure starts rapidly from the moment they come into the world. They can acquire multiple skills with different developmental areas at different speeds. Assuming that the development of motor, cognition and language skills of infants develop in relation to each other, this study argued that there is a significant relationship between early gross motor skills and later language skills in premature infants. Fifty children with a history of premature birth and developmental evaluation from families applying to the Spastic Children's Foundation of Turkey were included in the study. The raw scores of gross motor skills and cognitive levels of children who were previously evaluated with the Bayley III Developmental Screening Scale were obtained from the database, and expressive language and receptive language performances of these children were obtained with the Turkish Early Language Development Test. The analyses of the variables in terms of total scores were made in IBM SPSS 26.0 program in Windows. As a result, a significant relationship was found between motor skills and both receptive language and expressive language skills. When cognitive skills were considered as a predictor of language skills, a significant relationship was found between the two.