Fonksiyonel ses bozukluğu olan bireylerde rezonans ses terapisinin etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of resonance sound therapy in individuals with functional voice disorder
- Tez No: 789099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN BENGİSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ses bozukluğu, hastanın sesinin yüksekliği, rezonansı, ses kalitesi, frekansının yaşına uygun olmamasıdır. Konuşma sırasında seste güçsüzlük, afoni, gergin ses, düşük perde, ses şiddetinde değişiklik, boğazda hissedilen rahatsızlıklar ile kendini göstermeye başlamaktadır. Bağırma, çığlık atma, yanlış postür kullanımı, sık boğaz temizleme ile ilişkili olabileceği gibi meslek grupları, kişilik özellikleri, ailesel problemler, reflü de ses bozukluklarını tetikleyebilmektedir. Ses bozukluğu kişinin sosyal ve iş hayatını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı fonksiyonel ses bozukluğu olan hastalara rezonans ses terapisi (RST) uygulanarak terapi etkililiğini belirlenmesidir. Araştırma grubu, fonksiyonel ses bozukluğu tanısı almış 15 deney, 15 kontrol grubu olmak üzere 30 kişiden oluşmuştur. Deney grubuna haftada bir seans olmak üzere 6 seans boyunca rezonans ses terapisi uygulanmıştır. Deney grubuna terapi öncesi ve sonrası iki kere test uygulaması yapılmıştır. Kontrol grubuna ön test uygulaması yapılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak grup içi ön test son test ve gruplar arası karşılaştırma yapılmıştır. Deney grubu terapi öncesi ve sonrası VHI, GRBAS, Shimmer, APQ11, NHR değerlerinde son testte daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grubu arasında yapılan karşılaştırmada ise VHI, GRBAS, Jitter, PPQ5, RAP, Shimmer, APQ11, NHR değerlerinde anlamlı fark bulunmuş, temel frekans Fo değerleri arasında anlamlı fark tespit edilememiştir. Fonksiyonel ses bozukluğu olan hastalarda rezonans ses terapisi sonrasında bireylerin seslerinde iyileşme olduğu gözlenmiştir. Rezonans ses terapisinin etkili bir terapi yöntemi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Voice disorder is the height, resonance, sound quality and frequency of the patient's voice that are not appropriate for their age. It begins to manifest itself with weakness in the voice, aphonia, tense voice, low pitch, change in voice intensity, and discomfort in the throat during speech. It may be related to shouting, screaming, use of wrong posture, frequent throat clearing, as well as occupational groups, personality traits, familial problems, and reflux may trigger voice disorders. Voice disorder can negatively affect a person's social and work life. The purpose of this study is to show efficiency of this therapy by applying resonance voice therapy (RST) to patients with functional voice disorders. There are 30 people in the research group, 15 of whom were formed from the experimental group and 15 in the control group, who were diagnosed with functional voice disorder. Resonance sound therapy was applied to the experimental group for 6 sessions, once a week. The experimental group was tested twice prior and afterwards the therapy. A pre-test was implemented to the control group. The data obtained were statistically compared within the group pre-test, post-test and between the groups. It was determined that the experimental group had better pre- and post-therapy VHI, GRBAS, Shimmer, APQ11, NHR values in the post-test. In the comparison between the experimental and control groups, there was a significant difference in VHI, GRBAS, Jitter, PPQ5, RAP, Shimmer, APQ11, NHR values, but there wasn't found significant difference between the fundamental frequency (Fo) values. The patients who had functional voice disorders was observed that individuals' voices improved after resonance voice therapy. It can be said that resonance voice therapy is an effective therapy method.