Endometrioma ve diğer endometriozisli hastalardaki c-kit, e-cadherin ve beta-catenin ekspresyonlarının retrospektif olarak karşılaştırılması
Endometrioma ve diğer endometriozisli hastalardaki c-kit, e-cadherin ve beta-catenin ekspresyonlarinin retrospektif olarak karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 789124
  2. Yazar: ESRA AYHAN ATASAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ŞENDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Endometrioma ve diğer tipteki endometriozisli hastaların ektopik endometriozis dokusundaki proto-onkogen c-kit , hücre-hücre adezyonunda görevli E-cadherin ve beta-catenin eskpresyonlarını, endometriozis dışı diğer benign nedenlerle endometriyal örneklemesi yapılan hastaların ötopik endometriyumundaki ekspresyonlarıyla karşılaştırılması amaçlanarak endometriozis patogenezine ışık tutabilmek hedeflenmiştir. MATERYAL VE METOT: Çalışmamızda, 2015-2021 yılları arasında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda, 18-55 yaş aralığında endometriozis ya da diğer benign nedenlerden dolayı opere olup patoloji sonucu endometrioma ve diğer endometriozis tipleri şeklinde raporlanan olgularla, benign nedenlerden dolayı endometriyal örneklemesi yapılıp patoloji sonucu proliferatif endometriyum gelen toplamda 180 olgu c-kit, E-cadherin ve beta-catenin ekspresyonları yönünden immunohistokimyasal yöntemle incelenmiştir. BULGULAR: Proto-onkogen c-kit ekspresyonu endometrioma ve diğer endometriozis grubunda proliferatif endometriyuma kıyasla yüksek saptanmış, hücre-hücre adezyonunu sağlayan E-cadherin ekspresyonunda farklılık izlenmemiştir. E-cadherin'i hücre iskeletine bağlayan diğer adezyondan sorumlu beta-catenin ekspresyonunda ise endometriozis ve endometrioma grubunda proliferatif endometriyum grubuna kıyasla azalma saptanmıştır. C-kit ve beta-catenin ekspresyonları, endometrioma ve diğer endometriozis gruplarında karşılaştırıldığında ise anlamlı farklılık izlenmemiştir. SONUÇ: Proto-onkogen c-kit ekspresyonundaki artışın ve hücre-hücre adezyonunu sağlayan beta-catenin ekspresyonundaki azalmanın endometriozis gelişiminde etkili olduğu görülmüştür. E-cadherin ekspresyonununda farklılık tespit edilmemesi, E-cadherin'in endometriozis gelişiminde etkili olmadığı yönünde düşündürmektedir .
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: Our study was aimed to explain the pathophysiological mechanism of endometriosis by comparing the expression of proto-oncogene c-kit and cell- cell adhesion molecules E- cadherin, beta-catenin in ectopic endometriosis tissue of patients who has endometrioma or other types of endometriosis, with in the eutopic endometrium of patients whose endometrial biopsy was indicated because of completely benign reasons other than endometriosis. MATERIALS AND METHODS: In our study, between the years 2015-2021, in the Ege University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, between the ages of 18-55, patients who were operated on for endometriosis or other benign causes and whose pathology results were reported as endometrioma and other endometriosis types, A total of 180 cases with proliferative endometrium as a result of pathology were examined by an immunohistochemical method in terms of c-kit, E-cadherin and beta-catenin expressions. RESULTS: Proto-oncogene c-kit expression was found to be higher in endometrioma and other endometriosis groups compared to proliferative endometrium, and no difference was observed in E-cadherin expression, which provides cell-cell adhesion. The expression of beta-catenin, which is responsible for the other adhesion that binds E-cadherin to the cytoskeleton, was decreased in the endometriosis and endometrioma group compared to the proliferative endometrium group. When C-kit and beta-catenin expressions were compared in endometrioma and other endometriosis groups, no significant difference was observed. CONCLUSION: It has been observed that the increase in proto-oncogene c-kit expression and the decrease in the expression of beta-catenin, which provides cell-cell adhesion, are effective in the development of endometriosis. The lack of difference in E-cadherin expression suggests that E-cadherin is not effective in the development of endometriosis.