Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin kozmetik ürün kullanma durumlarının incelenmesi
Investigation of cosmetic product usage status of sports sciences faculty students
  1. Tez No: 789125
  2. Yazar: ÖZKAN KARADAVUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KIYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin kozmetik ürün kullanımına ilişkin farkındalık düzeylerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada betimsel yöntemlerden olgubilim araştırma deseni kullanılmıştır. ‎Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılı Atatürk ‎Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Gönüllü örneklem seçimi yöntemiyle araştırma kapsamına 41 öğrenci dâhil edilmiştir. ‎Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise nitel yöntemlerden içerik analizi yapılmıştır. Bulgular: Öğrencilerin kozmetik ürün kullanma amaçları içerisinde öne çıkanlar; bakım, temizlik, güzel görünme, koku, iyi hissetme ve hastalıktan korunma olduğu ifade edilmiştir. Katılımcıların %29,3'ünün her gün kullandığı, %36'sının cilt bakımında kullandığı, %32'sinin saç bakımında kullandığı, %41,5'inin bilgi kaynağının internet ve sosyal medya olduğu, %36,6'sının mağaza veya satıcıdan bilgi edindiği, %26,8'inin ürünün özelliklerine dikkat ettiği, %24,4'ünün markasına dikkat ettiği, %29,3'ünün satın alımlarında fenomen ve markalardan etkilendiğini, genel olarak kozmetik ürünlerin faydalı olduğu konusunda hemfikir oldukları tespit edilmiştir. Sonuç: Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin kozmetik ürün kullanım ve bilgi durumlarında farklılıklar bulunmaktadır. Mesleki kabul görme ve bireysel sağlığın geliştirilmesinde önemli bir unsur olan kozmetik ürün bilgisinin, bilimsel ve tekniğine uygun kullanılması için eğitim dönemine dâhil edilmesi faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to reveal the awareness levels of the sports sciences faculty students regarding the use of cosmetic products. Method: In this study, phenomenological research design, which is one of the descriptive methods, was used. ‎The study group of the research consists of students studying at Atatürk University Faculty of Sport Sciences in the 2022-2023 academic year. 41 students were included in the scope of the research with the method of voluntary sample selection. ‎Semi-structured interview form was used as a data collection tool. In the analysis of the data, content analysis was made from qualitative methods. Findings: The prominent ones among the students' purposes of using cosmetic products; care, cleaning, looking good, good smelling, feeling good and protection from disease. 29.3% of the participants use it every day, 36% use it for skin care, 32% use it for hair care, 41.5% get information from the internet and social media, 36.6% get information from a store or seller. It has been determined that 26.8% of them pay attention to the features of the product, 24.4% pay attention to the brand, 29.3% are affected by phenomena and brands in their purchases, and that they generally agree that cosmetic products are beneficial. Result: There are differences in the use and knowledge of cosmetic products by the students of the faculty of sports sciences. It may be beneficial to include cosmetic product knowledge, which is an important element in professional acceptance and improvement of individual health, in the education period in order to use it scientifically and in accordance with its technique.