İnce daneli zeminin iyileştirilmesinde magnezyum cürufunun kullanılabilirliği
The useability of magnesium slag in the improvement of fine-grained soil
  1. Tez No: 789174
  2. Yazar: MURAT YEŞİLÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ZORLUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hızlı kentleşme, uygun yerleşme alanlarının hızla azalması ve yapı boyutlarının fazlaca artması gibi sebeplerden dolayı inşaat sektöründe zemin iyileştirme işlemine duyulan ihtiyaç oldukça artmıştır. Bu durumlarda uygulanacak çözümlerden biri olan katkı maddeleri ile zemin iyileştirme çalışmaları yapılırken daha çok atık malzemeler ile çalışılmaktadır. Atık malzemelerin kullanımı ile bu malzemelerin doğaya sağlık, doğal çevre kirliliği vb. zararlı yönlerinden bir nebze arındırılması sağlanmış olur. Bu çalışmada zemin iyileştirilmesinde kullanılabilecek birden çok katkı maddesi olmasına rağmen, saf magnezyum üretiminden elde edilen ve endüstriyel atık kabul edilen magnezyum cürufunun, zemin iyileştirilmesinde belirli oranlarda (%5-10-15-20-25) zemine karıştırılıp laboratuar şartlarında dayanımlarının ölçülmesiyle elde edilecek sonuca göre zemin iyileştirilmesinde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Numuneler eksenel basınç deneyi, kompaksiyon deneyi, kıvam limitleri deneylerine tabi tutulmuştur. Deney sonuçlarına göre artan katkı oranlarına bağlı dayanım artışları meydana gelmiş ve uzun vadede dayanımın daha da artabileceği öngörülmüştür. Dayanım açısından en uygun katkı oranlarının minimum %15 oranında olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to reasons such as rapid urbanization, rapid reduction of suitable settlement areas and excessive increase in building sizes, the need for floor improvement in the construction sector has increased significantly. In these cases, one of the solutions to be applied is to work with waste materials while soil improvement studies are carried out with additives. With the use of waste materials, the environmental pollution of these materials to nature, etc. it will be provided to be cleaned a little from harmful aspects. In this study, although there are multiple additives that can be used in soil improvement, magnesium slag, which is obtained from pure magnesium production and accepted as industrial waste, is mixed with the ground in certain proportions (5-10-15-20-25) in soil improvement and its strengths are measured in laboratory condition and its usability in soil improvement was investigated. The specimens were subjected to axial compression test, compression test and consistency limits tests. According to the test results, strength increases occurred with increasing additive ratios and it is predicted that the strength can increase even more in the long term. It was observed that the most suitable additive rates in terms of strength were minimum 15%.