COVİD-19 pandemisi sürecinde hemşirelerde iş doyumu, tükenmişlik düzeyi ile işten ayrılma niyetinin incelenemesi
Examination of job satisfaction, burnout level and intention to leave work in nurses during the COVİD-19 pandemic process
- Tez No: 789177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE VATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Araştırma COVID-19 pandemisi sürecinde hemşirelerde iş doyumu, tükenmişlik düzeyi ve işten ayrılma niyetinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte yapılan çalışmanın evrenini Türkiye sınırları içerisinde bulunan devlet hastanelerinde, eğitim-araştırma hastanelerinde, üniversite hastanelerinde ve özel hastanelerde çalışan tüm hemşireler oluşturmuştur. Veriler Ekim 2021- Mart 2022 tarihleri arasında, 212 hemşireden, online olarak toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak iş doyumu, tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analizi Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Anova testi, T testi ve Ki-Kare testi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan hemşirelerin çoğu pandemiye yönelik eğitim almış ve covid(+) hastaya hemşirelik bakımı vermiştir. İTÖ puan ortalaması düşük, MTÖ DT, KB ve D alt boyutları puan ortalaması yüksek bulunmuştur. Hemşirelerin yarısından fazlasının çalıştıkları birimden, kurumdan ve mesleklerinden yüksek düzeyde ayrılmak istedikleri belirlenmiştir. İş Tatmini Ölçeği toplam puanı ile MTÖ DT alt boyutu arasında negatif yönlü, orta, istatiksel yönden anlamlı; MTÖ KB alt boyutu arasında negatif yönlü, zayıf, istatiksel açıdan anlamlı; MTÖ D alt boyutu arasında negatif yönlü, zayıf, istatiksel açıdan anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Sonuç: Çalışmadan elde edilen verilere göre hemşirelerin iş doyumları düşüktür. Hemşirelerin MTÖ DT, KB ve D alt boyutlarında yüksek tükenmişlik hissettikleri belirlenmiştir. Hemşirelerin çalıştıkları birimden, kurumdan ve mesleklerinden ayrılma niyetleri yüksektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The research was conducted to examine the job satisfaction, burnout level and intention to leave the job in nurses during the COVID-19 pandemic. Materials and Methods: The universe of the descriptive and cross-sectional study consisted of all nurses working in state hospitals, training-research hospitals, university hospitals and private hospitals in Turkey. Data were collected online from 212 nurses between October 2021 and March 2022. Job satisfaction, burnout and intention to leave scales were used as data collection tools. Data analysis was performed using Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test, Anova test, T test and Chi-Square test. SPSS V23 program was used in the analysis of the data. Results: Most of the nurses participating in the study received training for the pandemic and provided nursing care to the covid(+) patient. Job Satisfaction Scale mean score was low, Maslach Burnout Scale Emotional Exhaustion and Depersonalization sub-dimension mean score was high, Maslach Burnout Scale Personal Achievement sub-dimension mean score was high. It was determined that more than half of the nurses wanted to leave their unit, institution and profession at a high level. Negative, moderate, statistically significant between the Job Satisfaction Scale total score and Maslach Burnout Scale Emotional Exhaustion sub-dimension; negative, weak, statistically significant among Maslach Burnout Scale Personal Achievement sub-dimensions; negative, weak, statistically significant relationship was found between the Maslach Burnout Scale Depersonalization sub-dimension. Conclusion: According to the data obtained from the study, the job satisfaction of nurses is low. It was determined that nurses felt high burnout in the Maslach Burnout Scale Emotional Exhaustion, Personal Success and Depersonalization sub-dimensions. Nurses have a high intention to leave their unit, institution and profession.