Kişilik özelliklerinin olumlu ve olumsuz geri bildirime maruz kalan sporcularda performans sonrası psikofizyolojik toparlanmaya etkisi
The effect of personality traits on post-performance psychophysiological recovery in athletes exposed to positive and negative feedback student's
  1. Tez No: 789176
  2. Yazar: PELİN NALAN CAM ALBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL DAL, DOÇ. DR. ERDAL BİNBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, olumlu ve olumsuz geri bildirimin, farklı kişilik özelliklerinin sporcularda performans sonrası psikofizyolojik toparlanma üzerine etkisini incelemektir. Araştırmaya Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan, 36'ı kadın 54'ü erkek olmak üzere toplam 90 sporcu öğrenci katılmıştır. Araştırmada tekrarlayan ölçümler ve deneysel desen metotları kullanılmıştır. KHD paremetrelerinin ölçümlerinde, kontrol grubuna öncelikle geri bildirim uygulanmadan alınan referans değerleri tespit edilmiş, daha sonra olumlu geri bildirim grubu ve olumsuz geri bildirim gruplarına olumlu ve olumsuz geri bildirim koşulu altında aynı ölçümler yapılmıştır. Ayrıca yapılan çalışmada beş büyük kişilik özellikleri, narsizim ve görsel analog ölçekleri kullanılmış, neden sonuç ilişkisi göz önünde bulundurularak, deneklerden alınan elektrokardiyografi (EKG) ölçümlerinden elde edilen psikometrik veriler, SPSS 20 istatistik paket programı kullanılarak analizleri yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda, olumlu ve olumsuz geri bildirimin performans üzerine olan etkisinin kişilik özellikleri ile ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca katılımcıların olumlu ve olumsuz geri bildirim yüzde değişimleri ile kişilik özellikleri karşılaştırılmış, olumlu ve olumsuz geri bildirim ile özdenetim ilişkisi arasında olumlu olumsuz geri bildirim grupları arasında anlamlı farklılık göstermiştir. Elde edilen bulgular ışığında, sonuçlar tartışılmış ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of positive and negative feedback, different personality traits on post-performance psychophysiological recovery in athletes. A total of 90 athletes, 36 female and 54 male, studying at Manisa Celal Bayar University, Faculty of Sport Sciences, participated in the research. Repetitive measurements and experimental design methods were used in the study. In the measurements of HRV parameters, the reference values ​​taken without applying feedback to the control group were determined first, then the same measurements were made to the positive feedback group and negative feedback groups under the condition of positive and negative feedback. In addition, the five major personality traits, narcissism and visual analog scales were used in the study, and the electrocardiography (ECG) data obtained from the subjects and the data obtained from the psychometric measurement tests were analyzed using the SPSS 20 statistical package program, taking into account the cause and effect relationship. As a result of the findings obtained from the research, it was observed that the effects of positive and negative feedback on performance were related to personality traits. In addition, the positive and negative feedback percentage changes of the participants and their personality traits were compared, and there was a significant difference between the positive and negative feedback and self-control relationship between the positive and negative feedback groups. In the light of the findings, the results were discussed and suggestions were made for future research.