Büyük açıklık geçen döşeme sistemlerinin örneklerle irdelenmesi
Examination and comparison of floor systems with wide span
- Tez No: 789287
- Danışmanlar: DR. BERRİN ŞAHİN DİRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Yaşamın devamı için en temel gereksinimlerden biri olan barınma, zamanla ihtiyaçların artmasıyla, basit yapılardan daha büyük yapılara geçişi zorunlu hale getirmiştir. Teknolojik gelişmelerin sağladığı imkanlarla birlikte, ilk olarak büyük açıklıklı yapı örtüsüne sahip yapılar inşa edilmeye başlanmış, sonrasında büyük açıklık geçen döşemelere sahip yapılar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmada büyük açıklık geçen döşeme sistemlerinin incelenmesi hedeflenmiştir Bunun için ilk olarak, döşemenin tanımlanması yapılmış, literatürde yer alan döşeme tiplerinin taşıyıcı kısımlarına göre tipolojileri oluşturulmuştur. Oluşturulan bu tipoloji içerisinden, büyük açıklık geçen döşeme sistemleri taşıyıcıları bakımından ele alınıp, örnek yapılar üzerinden irdelenmesi yapılarak elde edilen sonuçlarla birlikte yol gösterici bir doküman oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde tezin amacı, kapsamı ve yöntemi yer almaktadır. İkinci bölümde, genel kavramlar başlığı altında döşemenin tanımları ve taşıyıcı kısımlarına göre döşemelerin sınıflandırılması yapılmış ve bu sınıflandırmalar hakkında temel bilgiler verilmiştir. Devamında büyük açıklık kavramı ele alınmış, büyük açıklıklı yapıların ilk örnekleri ve geçirdiği süreçler kronolojik olarak ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde, büyük açıklık geçen betonarme, ahşap, çelik ve kompozit döşeme sistemleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiş, her bir sistemle ilgili teorik bilgiler ve uygulama örneklerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, büyük açıklı döşeme sistemleri, örnek proje/binalar üzerinden incelenmiş, yapı alanı/taşıyıcı sistem, döşeme alanı/geçtiği açıklık ve yapım süresi/yapım maliyeti kriterleri açısından irdelemeleri yapılmıştır. Sonuç bölümünde, büyük açıklık geçen döşeme sistemlerinin geçtiği açıklık, tercih edilen sistem, yapım süresi ve bina fonksiyonuna uygunluk açısından mimariye sağladığı olanaklar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Need for shelter is one of the most basic requirements of human life. With time, shelter as people know it evolved from basic structures to complex and larger ones to accommodate changing needs of its dwellers. Enabled by advances in technology, buildings with large span were built, followed by buildings with floor systems with large clearances. In this study, floor systems with large span were examined. First of all, floor systems were defined and examples of floor systems in literature were typologically classified according to their bearing parts. From this typology, floor systems with great clearance were taken into consideration in respect to their bearings. They were then compared with structure examples to create an instructive document. Introduction part includes the goal, scope and method of the study. In the second chapter, flooring is defined and classified according to its bearing systems, followed by elementary information of each classification. Later on, the term large span was discussed and examples of first examples of buildings with large span and the processed they've reached out are chronologically presented. In the third chapter, concrete, wooden, steel and composite flooring systems that have wide spans were examined in detail, followed by theoretical knowledge and application examples of each system. In the fourth chapter, flooring systems with large spans were examined through examples of projects and buildings and examined for qualities such as their structure area/bearing system, floor area/length of span and construction time/cost. In conclusion, architectural opportunities facilitated by large span floor systems regarding to its qualities like lenght of span reached, chosen system, construction time and suitability to building function were presented.