Spor bilimleri öğrencilerinin uzaktan eğitime yönelik tutumları ile kariyer planları arasındaki ilişki
The attitude of sport's science's student' about distance education and relationship between carrer plan
- Tez No: 789445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı; Iğdır Üniversitesin de öğrenim gören spor bilimleri öğrencilerinin uzaktan eğitime yönelik tutumları ve kariyer kararları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini Iğdır Üniversitesi'nde öğrenim gören spor bilimleri öğrencileri, örneklemini ise araştırmaya katılan toplam 327 (165 Erkek, 162 kadın) kişi oluşturmuştur. Araştırmanın birinci bölümünde demografik değişkenlerin tespiti için kişisel bilgi formu kullanılmıştır. İkinci bölümünde Rahim Arslan (2021)tarafından geliştirilmiş olan salgın döneminde uygulanan uzaktan eğitime yönelik tutum ölçeği ve Sultan Yavuz Eroğlu ve Erdem Eroğlu (2020)tarafından geliştiren kariyer planlama ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 24 istatistik programı ile analiz edilmiştir.Verilerin normal dağılımda olup olmadığı, Kolmogorov-Smirnov (K-S) ve Shapiro Wilks testleri ile belirlenmiştir. Verilerin analizinde ikili gruplar arasında fark olup olmadığını tespit etmek için Non-Parametrik testlerden Mann-Whitney U testi, ikiden fazla gruplar için ise Kruskal Wallis Testi ve ölçekler arasındaki ilişkiyi saptamak için Spearman Kolerasyon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the attitudes of sports science students studying at Iğdır University towards distance education and their career decisions. The population of the research consisted of sports science students studying at Iğdır University, and the sample consisted of a total of 327 (165 male, 162 female) participants. In the first part of the study, a personal information form was used to determine demographic variables. In the second part, the attitude scale towards distance education applied during the epidemic period developed by Rahim Arslan (2021) and the career planning scale developed by Sultan Yavuz Eroğlu and Erdem Eroğlu were used. The data were analyzed with the SPSS 24 statistical program. Kolmogorov-Smirnov (K-S) and Shapiro Wilks tests determined whether or not the data is normal distribution. In the analysis of the data, Mann-Whitney U test, which is one of the non-parametric tests, was used to determine whether or not there is a difference between the paired groups. The Kruskal Wallis Test was used for more than two groups. Finally, the Spearman Correlation test was used to determine the relationship between the scales.