Rat overlerinde iskemi reperfüzyon hasarına karşı aronıa melanocarpa ekstraktının koruyucu etkisi
Rat overlerinde iskemi reperfüzyon hasarina karşi aronia melanocarpa ekstraktinin koruyucu etkisi
- Tez No: 789536
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİD PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada; Aronya ekstraktının ratlarda ovaryum iskemi reperfüzyon hasarı üzerine olan etkisi araştırıldı. Araştırma; Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Deneysel Araştırma Merkezinde yapıldı. Bu amaçla Wistar albino ırkı dişi rat (n=40) kullanıldı ve hayvanlar rastgele 5 gruba ayrıldı. Gruplar; kontrol, iskemi-reperfüzyon, Ary1, Ary2 ve Ary3 grubu olarak belirlendi. Tedavi grubundaki ratlara ekstrakt gavaj yoluyla iskemiden bir hafta önce günlük olarak verilmeye başlandı. Her deney grubu için 60 dakika iskemi ve 24 saat reperfüzyon uygulandı. Deney sonunda ratlardan anestezi altında ovaryum dokusu alındı. Alınan doku ve serum örneklerinde biyokimyasal analizler yapıldı. Ayrıca ovaryum dokusu histopatolojik olarak değerlendirildi. Bunlara ilaveten immünohistokimyasal olarak Interlökin-1 beta, Interlökin-6 ve Tümör nekrozis faktör alfa düzeyleri belirlendi. Çalışmanın sonucunda ratlarda Aronya eksraktı uygulaması ile bazı antioksidanların seviyelerinde azalma olmuştur. Buna karşın proinflamatuar sitokinlerin aktivitesi azalmış, daha az hiperemi, kanama ve nekroz görülmüştür. Sonuç olarak Aronya eksraktının ovaryumlarda iskemi reperfüzyon hasarına karşı koruyucu amaçla kullanılabilecek bir madde olduğu kanısına varılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study; the effect of Aronia extract on ovarian ischemia-reperfusion injury in rats was investigated. Research was conducted in Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Faculty of Medicine, Experimental Research Center. For this purpose, Wistar albino female rats (n=40) were used and they were randomly divided into 5 groups. Groups were control, ischemia-reperfusion, Ary1, Ary2 and Ary3. The extract was given daily to the rats in the treatment group by gavage one week before ischemia. 60 minutes of ischemia and 24 hours of reperfusion were applied for each experimental group. At the end of the experiment, ovarian tissue was taken from the rats under anesthesia. Biochemical analyzes were performed on the tissue and serum samples. Also, ovarian tissue was evaluated histopathologically. In addition to these, Interleukin-1 beta, Interleukin-6 and Tumor necrosis factor alpha levels were determined immunohistochemically. As a result of the study, there was a decrease in the levels of some antioxidants with the application of Aronia extract in rats. On the other hand, the activity of proinflammatory cytokines decreased and less hyperemia, bleeding and necrosis were observed. As a result, it can be concluded that Aronia extract is a substance that can be used to protect against ischemia-reperfusion injury in the ovaries.