Ratlara ovaryum iskemi/reperfüzyon hasarına karşı cb2 agonistinin koruyucu etkisi
The protective effect of cb2 agonist against ovarian ischemia/reperfusion injury in rats
  1. Tez No: 604486
  2. Yazar: BUKET BİLGİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Ovaryum iskemi/reperfüzyon hasarı, kadınlarda adet başlangıcından menopoza kadar olan dönemde oluşan akut batın olgularındandır ve bu hasarın en sık nedenlerinden biri over torsiyonudur. Tedavi edilmediği durumlarda yumurtalıklara giden kan akımının azalmasına bağlı olarak nekroz gelişebilir ve hatta organ fonksiyonunu yitirebilir. Tezin amacı over torsiyon hasarında kannabinoidlerin koruyucu etkisini değerlendirmek, sıçan overlerinde deneysel iskemi/reperfüzyon hasarında CB2 reseptörünün rolünün olup olmadığını araştırmaktır. Materiyal ve metot: Bu çalışmada 28 adet dişi wistar sıçan kullanıldı. Sıçanlar şam kontrol grubu, iskemi/reperfüzyon grubu, CB2 agonist+iskemi/reperfüzyon grubu, CB2 agonist+antagonist+iskemi/reperfüzyon grubu ve iskemi/reperfüzyon+dimetilsülfoksit grubu olarak 5'e ayrıldı. Sıçanların over dokusu alındı. Doku örneklerinde MDA, GSH, TNF-α ve IL-1β seviyeleri ölçüldü. Bu seviyeler şam kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bulgular: Şam kontrole göre (823,33±206,56, pg/ml) İ/R grubunda (3066,67±381,66, pg/ml) serum TNF-α seviyesinin arttığı görüldü. Agonist ovaryum İ/R hasarını, serum TNF-α açısından azalttı (1434,67±400,91, pg/ml).
Özet (Çeviri)
Aim: Ovarian ischemia/reperfusion injury is one of the cases of acute abdomen during reproductive period in women and one of the most common causes is ovarian torsion. If left untreated, necrosis may develop due to decreased blood flow to the ovaries and the organ may lose function. The aim of thesis is to evaluate the protective effect of cannabinoids in ovarian torsion injury and to investigate the role of CB2 receptor in experimental ischemia/reperfusion injury in rat ovaries. Material and method: In this study, 28 female wistar rats were used. The rats were divided into 5 groups as sham control group, ischemia / reperfusion group, CB2 agonist+ischemia reperfusion group, CB2 agonist+antagonist+ischemia/reperfusion group and ischemia/reperfusion+dimethylsulfoxide group. Ovarian tissue removed. MDA, GSH, TNF-α and IL-1β levels were measured in tissue parts. These levels were compared to sham control group. Results: I/R group (3066,67±381,66, pg/ml) compared to sham control (823,33±206,56, pg/ml) serum TNF-α levels increased. Agonist reduced ovarian I/R damage as to serum TNF-α (1434,67±400,91, pg/ml).