Osteoartrit nedeniyle yapılan total eklem artroplastisi ameliyatının anksiyete ve depresyon üzerine etkisi
The effect of total joint arthroplasty surgery performed on osteoarthritis patients on the anxiety and depression
- Tez No: 789538
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT TURANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, Mart 2022- Ocak 2023 tarihleri arasında diz ve kalça osteoartriti tanısı ile total diz ve kalça protezi uygulayacağımız hastaların ileriye dönük ameliyat öncesi (preop) ve ameliyat sonrası (postop) erken dönemde diz, kalça klinik ve fonksiyonel sonuçlarının ortaya koyulmasını, bu ameliyatların anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisini göstermeyi ve ameliyat sonrası anksiyete, depresyon ve hayat kalitesindeki değişim derecesinin diz, kalça klinik ve fonksiyonel sonuçlarının değişim derecesi ile paralellik gösterip göstermediğini araştırmayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırmamız, mart 2022-ocak 2023 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji polikliniğine kalça ve diz ağrısı nedeniyle başvuran, kalça ve diz osteoartriti (OA) tanısı alan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 85 hasta üzerinden prospektif olarak yürütülmüştür. Bu 85 hastanın 31'ne (%36.47) kalça osteoartriti (Tonnis Grade III) tanısı ile Total Kalça Artroplastisi, 54'ne (%63.53) ise diz osteoartriti tanısı (Kellgren Lawrence Grade III, IV) ile Total Diz Artroplastisi uygulanmıştır. TDA olgularında en genç hastamız 49, en yaşlı hastamız 80 ve ortalama yaş ise 67,31(49-80) iken, TKA olgularında en genç hastamız 40, en yaşlı hastamız 78 ve ortalama yaş ise 60,39 (40-78)'du. Araştırma grubumuzdaki 54 TDA hastasının 40(%74)'ı kadın ve 14(%26)'ü erkek iken , 31 TKA hastasının 24(%77,4)'ü kadın ve 7(%22,6)'si erkek idi. TDA olgularımız osteoartrit etyolojisine göre sınıflandırıldığı zaman , 47 (%74)'si dejeneratif osteoartrit, 5 (%18)'i romatoid artriti, 2 (% 11,1)'si posttravmatik artrit idi. TKA olgularımızın ise 22(%74)'si dejeneratif osteoartrit, 2 (%18)'si romatoid artriti, 5 (% 11,1)'i kongenital kalça displazisine sekonder artrit, 1 (%5)'i travmatik artrit ve 1 (%5)'i kalça avasküler nekrozuna sekonder artrit idi Olguların diz ve kalça klinik ve fonksiyonel skorlarının değerlendirilmesi için HHS ve AKSS skalası, psikiyatrik fonksiyonların değerlendirmesi için ise HADS, SF-36, KİDÖ, KAE ölçekleri kullanıldı. Bu değerlendirme formları hastalara, ameliyat tarihinden en az 1 hafta öncesinde (preop) ve 6 hafta sonrasında (postop) uygulandı. Tüm olgular için bu formların preop ve postop sonuç skorları karşılaştırıldı. Ayrıca AKSS ve HHS postop sonuç skorları ile KİDÖ, KAE, HADS ve SF-36 postop sonuç skorları karşılaştırılarak kolerasyonları incelendi ve diz, kalça fonksiyon skorları ile psikiyatrik fonksiyonlar arasında bir paralellik olup olmadığı araştırıldı. Çalışmada elde edilen verileri değerlendirirken istatiksel analizler için SPSS vs 26.0 programı kullanılmıştır. Parametrik test varsayımları (normal dağılım) yerine getirilemediği için, ölçümle belirtilen sürekli bir değişken yönünden aynı bireylerin, preop ve postp ölçümleri arasında fark olup olmadığı Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek testi ile analiz edilmiştir. İstatistiksel çoklu değişken karşılaştırmalarında yine nonparametrik korelasyon analizlerinde Bivariate Koralasyon - Spearman's rho testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this prospective study we aimed to reveal preoperative and early postoperative knee and hip clinical and functional scores and the effect of the surgery on the anxiety and depression and life quality for the osteoarthritis patients who have undergone total knee or hip arthroplasty surgery between March 2022 and january 2023. Also, correlation was sought between the possible effects of these surgeries on the anxiety, depression and quality of life and hip or knee functional and clinical scores Materials and Methods: Our study was conducted prospectively on 85 patients who applied to Gazi University Medical Faculty, Department of Orthopedics and Traumatology outpatient clinic complaining of the hip or knee pain, between March 2022 and January 2023 and were diagnosed with the hip or the knee osteoarthritis (OA) and met the inclusion criteria of our study. Thirty-one (36.47%) of these 85 patients underwent Total Hip Arthroplasty due to the diagnosis of hip osteoarthritis (Tonnis Grade III), and 54 (63.53%) underwent Total Knee Arthroplasty with a diagnosis of knee osteoarthritis (Kellgren Lawrence Grade III, IV). Of the TKA cases our youngest patient was aged 49, the oldest was 80, and the mean age was 67.31 (49-80), of the THA cases the youngest patient was aged 40 and the oldest patient was 78, and the mean age was 60.39 (40-78). While 40 (74%) of the 54 TKA patients in our study were female and 14 (26%) were male, 24 (77.4%) of 31 THA patients were female and 7 (22.6%) were male. When TKA cases were classified by the etiology of osteoarthritis, 47 (74%) were due to degenerative osteoarthritis, 5 (18%) were secondary to rheumatoid arthritis, 2 (11.1%) were posttraumatic. Of the THA cases, 22(74%) had degenerative osteoarthritis, 2 (18%) rheumatoid arthritis, 5 (11.1%) arthritis secondary to congenital hip dysplasia, 1 (5%) posttraumatic arthritis and 1 (5%) developed arthritis secondary to the avascular necrosis. The HHS and AKSS scales were used in the clinical and functional scoring of the knees and hips, and the HADS, SF-36, FAST, BPI scales were used to evaluate the psychiatric functions of the patients. The patients were evaluated using these forms at least 1 week before the planned operation and 6 weeks following the surgery. The preoperative and postoperative scores of these forms were compared for all the cases. In addition, correlation was sought in-between the postoperative AKSS and HHS scores and the postoperative FAST, BPI, HADS and SF-36 scores, to find whether there was a relationship between the knee and the hip functional scores and psychiatric functions. IBM SPSS Statistics for Windows, version 26 (IBM Corp., Armonk, N.Y., USA) was used for the statistical analysis of all the recorded data. Since the assumptions for the parametric tests, such as the normal distribution of the data could not be fulfilled, two-sample paired (Wilcoxon) signed rank test was utilized to analyze whether there was a difference between preoperative and postoperative recordings of the same individuals in terms of a set continuous variable. In the multivariate statistical comparisons and in the nonparametric correlation analyses Bivariate Correlation - Spearman's rho test was used.