Elektrikli araçların, elektrik talebi ve fiyatına yapacağı etkinin analizi
The analysis of the effect of electric vehicles on electricity demand and price
- Tez No: 789546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Enerji dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli konulardan birini oluşturmaktadır. Yaşamın her alanında ihtiyaç duyulan enerjinin, bireylerin yaşam kalitesi ve konforu haricinde ülkelerin ekonomik ve siyasi durumlarında da rolü büyüktür. Ülkemizde enerji piyasası gün geçtikçe gelişmektedir. Enerji fiyatlarındaki yükseliş tüm dünyada dikkat çekmektedir. Ülkemizde de enerjide dışa bağımlılığın mevcut olması sebebiyle bu artışların etkisi büyük olmaktadır. Enerji arz güvenliğini temin edecek ve artan maliyetlerle başa çıkabilecek yatırım planlamaları yapılması zorunluğu oluşmuştur. Tüm bunların haricinde dünyada olduğu kadar ülkemizde de gündemde olan elektrikli araç teknolojisi gün geçtikçe kullanımı artan ve ülkemizde de önemli yatırımları bulunan bir konudur. Elektrikli araçların kullanımının artması ile birlikte elektrikli araç kaynaklı bir talep yükselişi meydana gelecektir. Bu talep yükselmesi sürecinde arz yatırımlarının gelişmemesi durumunda elektrik fiyatlarında yaşanacak yükselişler kaçınılmaz olacaktır. Temiz enerji tüketimi kapsamında elektrikli araçlara olan yönelim, elektrikli araçların yaratacağı talep yükselişine de temiz ve çevreci çözümler bulmakla tamamlanacaktır. Bu çalışmada elektrikli araçların yol açacağı talep artışının elektrik fiyatında oluşturacağı etki analiz edilmiş ve bu durum karşısında güneş enerji santrali arz girişinin bu durum üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Sonrasında ise ülkemizde faaliyete geçecek olan nükleer enerji santralinin bu talep artışı karşısında yaşatacağı etki analizleri gerçekleştirilmiş ve ilgili durumların gelişen enerji piyasasında, enerji piyasa dinamiklerine ne gibi etkilerde bulunacağına dair araştırmalar yapılmış ve enerji fiyatlarını ne yönde şekillendireceği üzerine hesaplamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important issues in our country as well as in the World. Energy is needed in all areas of life. It is necessary for quality of life and comfort. It also plays an important role in economic and political situations. and comfort of individuals. The energy market in our country is developing day by day. The rise in energy prices draws attention all over the world. There is foreign dependency in energy in our country. For this reason, the effect of cost increases is high. Investments should be made to ensure energy supply security and to reduce high costs. The use of electric vehicles is increasing in the world and in our country. There are significant investments in our country. The increase in the number of electric vehicles will also increase the demand for electricity. As long as no investment is made, the increase in demand will also increase the prices. There is a trend towards electric vehicles in the principle of clean energy consumption. Clean and environmentally friendly solutions should be brought to the increase in demand. In this study, the effect of the increase in demand caused by electric vehicles on the electricity price was analyzed Then it is assumed that solar energy investment is made. The effect of solar energy on the price in case of an increase in demand has been examined. There is a nuclear power plant that will be operational in our country. Finally, the effect of the nuclear power plant on the price has been analyzed. The effects of all these analyzes on the energy market have been calculated.