Scenedesmus sp. besin ortamının zenginleştirilmesi ve elde edilen biyomasın gıdaya uygunluğunun değerlendirilmesi
Scenedesmus sp. enrichment of the nutrient environment and evaluation of the food compatibility of the obtained biomass
  1. Tez No: 789545
  2. Yazar: DİLARA DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Su Ürünleri, Biotechnology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezde Miyoinositol ve Selenyumun kültür ortamına eklenmesinin Scenedesmus dimorphus hücre yoğunluğu, klorofil-a, karoten, total lipit ve protein içeriğine etkisi ve elde edilen biyomas tarafından selenyumun birikim yapılması ile gıda ürünleri içerisinde potansiyel doğal hammadde kaynağı olarak kullanımı değerlendirilmiştir. Scenedesmus dimoprhus'un Design Expert programı ile efektif Miyoinositol (MI) ve Selenyum (SeMet) konsantrasyonları MI için 1g/l, SeMet için 50mg/l olarak belirlenmiştir. Elde edilen efektif konsantrasyonlar, Tübüler fotobiyoreaktör(PBR) içerisinde kültür ortamının zenginleştirilmesinde kullanılmış ve üretim 15 gün sürmüştür. Kontrol grubu tübülere kıyasla hücre yoğunluğu 1,55 kat daha fazla ve daha erken sürede elde edilmiştir. Ancak biyokimyasal içerikleri olumsuz etkilenmiş ve kontrol grubuna kıyasla protein içeriği yaklaşık %50'lik bir oranda azalırken total yağ miktarı 1,24 kat ve pigment içerikleri ise yaklaşık ±4 kat olarak azalış göstermiştir. Elde edilen kurutulmuş biyomas içerisinde ICP-MS ile belirlenen Selenyum (SeMet) miktarı 4,605mg/kg olarak tayin edilmiştir. Bu çalışmada, miyoinositolün hücre büyümesini teşvik etmesi ve ürün miktarını artırması, Selenyumun biyomas içerisinde birikim yapması ile Scenedesmus dimorphus'un ticari öneme sahip gıda içeriği için potansiyel kullanımı değerlendirilmiş ve yenilikçi ürün hammaddesi arayışında selenyumca zengin bir gıda hammaddesi olarak kullanım potansiyeline sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of adding Myoinositol and Selenium to the culture medium on Scenedesmus dimorphus cell density, chlorophyll-a, carotene, total lipid and protein content and the accumulation of selenium by the obtained biomass and its use as a potential natural raw material source in food products were evaluated. Effective Myoinositol (MI) and Selenium (SeMet) concentrations of Scenedesmus dimorphus were determined as 1g/l for MI and 50 mg/l for SeMet with the Design Expert program. The effective concentrations obtained were used to enrich the culture medium in the Tubular photobioreactor (PBR) and the production took 15 days. Compared to the control group tubular, the cell density was 1.55 times higher and earlier. However, their biochemical contents were adversely affected, and the protein content decreased by approximately 50% compared to the control group, while the total fat amount decreased by 1.24 times and the pigment contents by approximately ±4 times. The amount of Selenium (SeMet) determined by ICP-MS in the dried biomass obtained was 4.605 mg/kg. In this study, the potential use of Scenedesmus dimorphus microalgae for commercial food content was evaluated with myoinositol promoting cell growth and increasing the amount of product. Also, selenium positively supports the biochemical content and the accumulation of selenium in the obtained biomass, and it was concluded that it is suitable for use in the search for innovative product raw materials.