Farklı hasat zamanlarının aspir (Carthamus tinctorius L.) in verim ve kalite özelliklerine etkileri üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 78956
  2. Yazar: TAMER ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
VII ÖZ Bu araştırma, 1997 yılında Van ekolojik şartlarında Aspir bitkisinin, verim ve özellikleri ile kalite özellikleri üzerine farklı zamanlarda yapılacak olan hasatların etkilerini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Denemede 5-118 (Dinçer) ve 5-154 çeşitlerinde dört farklı hasat zamanının (30 Eylül, 15 Ekim, 30 Ekim ve 15 Kasım) etkilerini saptamak araştırmanın konusu olarak ele alınmıştır. Elde edilen bulguların değerlendirilmesiyle, hasat zamanlarının; bitki boyu, dal sayısı, tabla çapı, sap kalınlığı üzerine herhangi bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Geciken hasatların kararan tohum sayısı, dökülen tabla sayısı, ham yağ oram, ham protein oram, dolgun ve içi boş tohum sayısı ve tabladaki tohum sayısı açısından etkilerinin önemli olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT This study was conducted to investigate the effect of the different harvest times on, yield and yield properties and the attributes quantity of safflower grown in ecological condition of Van in 1997. In trial, the conduction of effects of four harvest time (30 September, 15 October, 30 October and 15 November) on the 5-1 18 and 5-154 were taken as subject. By the evalutions of inventions, the effects of different harvest times were found non-significant on the plant heihgt, stem thickness, number of branch, diametre of head. By the late harsvest time, the number of blacken seed and head, were increased. So this increase was found very significant on the seed yield, oil yield, protein yield, the filled seed and the empty seed. And also, it was found significant on the number of seed/head and the number of head/plant.