Örgüt kültürünün algılanan örgütsel destek ve iç girişimcilik niyeti üzerine etkisinin araştırılması: Bir kamu kurumu incelemesi
Investigation of the effect of organizational culture on perceived organizational support and internal entrepreneurship intention: Examination of a public institution
  1. Tez No: 789615
  2. Yazar: GİZEM CEZ ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bir kamu kurumu özelinde örgüt kültürünün algılanan örgütsel destek ve iç girişimcilik niyeti üzerine etkisinin araştırılması bu tezin temel amacını oluşturmaktadır. Ayrıca, alt ölçekleri de dâhil olmak üzere örgüt kültürünün algılanan örgütsel destek ve iç girişimcilik niyeti üzerine etkisinin olup olmadığı, etkisi var ise ne yönde ve nasıl etkilediğinin gösterilmesi de bu tezin amaçlarından bir tanesidir. Araştırma, Ankara ilinde bulunan Hazine ve Maliye Bakanlığının merkez birimlerinde görev yapan 250 kişi üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama tekniği olarak katılımcıların demografik özelliklerine yönelik sorular ile 4 bölümlü anket kullanılmıştır. Veriler, nicel araştırma metodolojisine göre analitik yöntemlerle elde edilmiş ve elde edilen veriler özel programlarla analiz edilmiştir. Ortalamalar, standart sapmalar, korelasyon katsayıları ve p değerleri dahil olmak üzere istatistiksel değerleri ortaya çıkarmak için regresyon analizi, tanımlayıcı istatistikler ve korelasyon istatistikleri kullanılmıştır. Tezin birinci bölümünde kavramlarla ilgili genel bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde örgüt kültürü, üçüncü bölümünde algılanan örgütsel destek, dördüncü bölümünde iç girişimcilik kavramlarıyla ilgili literatür taramalarına yer verilmiş olup, beşinci bölümünde ise uygulamaya ilişkin bilgiler yer almaktadır. Uygulamanın bulgularında, çalışanların örgüt kültürüne olan bakış açılarının algılanan örgütsel desteği ve iç girişimcilik davranışlarını önemli ölçüde etkilediği ve bu üç ölçeğin istatistiksel olarak birbiri ile anlamlı ve ilişkili olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonucunda örgüt kültürünün; algılanan örgütsel destek ve iç girişimciliği pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilediği görülmüştür. Yani araştırmaya katılan kişilerde örgüt kültürünün artması, algılanan örgütsel desteğin ve iç girişimciliğin artmasını sağlamaktadır. Buna karşın bazı örgüt kültürü alt ölçeklerinin algılanan örgütsel desteği ve iç girişimciliği (tutarlılık ve misyon alt ölçekleri algılanan örgütsel desteği, uyum yakınlığı alt ölçeği ise iç girişimciliği) negatif yönde ve anlamlı olmayan düzeyde etkilediği görülmüştür. Örgüt kültürünün geliştirilmesi uzun ve zahmetli bir süreç olduğundan, örgüt üst yönetici ve insan kaynakları birimlerinin örgüt kültürünün geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmaları, örgüt çalışanlarının fikir ve çalışmalarını üst yönetim ile paylaşması gerekmektedir. Ayrıca bilim camiasınca konu ile ilgili yeni çalışmaların yapılması örgüt kültürünün öneminin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to investigate the effect of organizational culture on perceived organizational support and intrapreneurship intention in a public institution. In addition, it is one of the aims of this thesis to show whether the organizational culture, including its sub-scales, has an effect on perceived organizational support and intrapreneurship intention, and if so, in what way and how. The research was carried out on 250 people working in the central units of the Ministry of Treasury and Finance in Ankara. As a data collection technique, questions about the demographic characteristics of the participants and a 4-part questionnaire were used.The data were obtained by analytical methods according to the quantitative research methodology and the obtained data were analyzed with special programs.Regression analysis, descriptive statistics, and correlation statistics were used to reveal statistical values, including means, standard deviations, correlation coefficients, and p-values. In the first part of the thesis, a general introduction to the related concepts has been made. In the second part, organizational culture, in the third part, perceived organizational support, in the fourth part, literature reviews about the concepts of intrapreneurship are given, and in the fifth part, information about the application is included.In the findings of the application, it was seen that the perspectives of the employees towards the organizational culture significantly affected the perceived organizational support and intrapreneurship behaviors, and these three scales were statistically significant and correlated with each other. As a result of the research, organizational culture; It has been seen that perceived organizational support and intrapreneurship have a positive and statistically significant effect. In other words, the increase in organizational culture among the people participating in the research provides an increase in perceived organizational support and intrapreneurship. On the other hand, some organizational culture subscales have been found to affect perceived organizational support and intrapreneurship (consistency and mission subscales are perceived organizational support, and closeness to harmony subscales affect intrapreneurship) negatively and insignificantly. Since the development of organizational culture is a long and laborious process, the top managers and human resources units of the organization should work towards the development of organizational culture, and the employees of the organization should share their ideas and works with the senior management. In addition, it is thought that new studies on the subject by the scientific community will contribute to a better understanding of the importance of organizational culture.