İnsan astrositi kaynaklı α-sinüklein artışının, trofik faktör salınımı üzerine etkisinin nöron-astrosit sinaptik bileşenleri ve nörodejenerasyon açısından incelenmesi
The effect of the human astrocyte-derived α-synuclein increase on trophic factor release in neuron-astrocyte synaptic components and neurodegeneration
- Tez No: 789637
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU GEZEN AK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Astrositler düzgün bir sinaps yapısının oluşturulması için gereklidir ve astrositlerde ortaya çıkan fonksiyon bozuklukları, sinaptik bağlantıların kaybına ve nörodejenerasyona neden olur. Astrositler trofik faktörlerin en önemli kaynağıdır. Trofik faktörler nöron sağkalımı ve sinaptik bağlantıların oluşumunda oldukça önemli rollere sahiptir. Yüksek lisans tezi kapsamında elde ettiğimiz bulgular ile insan astrositlerinde α-sinüklein aşırı ekspresyonunun trofik faktörlerin üretimi ve salınmasını değiştirdiği tarafımızdan rapor edilmiştir. Her ne kadar astrositlerin nöronlara α-sinüklein aktarımı yapabildiği gösterilmiş olsa da astrositlerin αsinükleini ilk olarak nöronlardan aldığı ve bu şekilde yaydığı ileriye sürülmüştür. Astrosit kökenli α-sinükleinin nöronlara olan olası etkilerine dair sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Sunulan doktora tezinde astrosit kökenli α-sinüklein artışının herhangi bir patolojiye sahip olmayan nöronları ne oranda etkilediği, nöron sağkalımı ve sinaps oluşumu için gerekli olan büyüme faktörü salınımını etkileyerek, sinaptik bağlantıların dejenerasyonunu tetikleme ve nörodejenerasyonu ilerletme potansiyeli araştırılmıştır. İnsan prekürsör nöral hücreler olan LUHMES hücreleri ile insan primer astrosit hücrelerini içeren bir ko-kültür sistemioluşturulmuştur. Bu sistemde insan SNCA genini taşıyan plazmid, sadece astrositlere aktarıldı, daha sonra SNCA'yı aşırı eksprese eden bu astrositler nöronlar ile biraraya getirildi ve astrositlerde artan α-sinükleinin nöronlara doğru hareket ettiği saptandı. Elde ettiğimiz veriler, astrosit kaynaklı α-sinükleinin LUHMES hücrelerine göç ettiği, α-sinüklein patolojisinin nöronal sitotoksisiteyi arttırdığını ve NGF ekspresyon seviyesini azalttığını gösterdi. Diğer taraftan sinaps oluşumunda rol alan thrombospondin, sinaptofisin ve PSD-95 protein seviyelerini arttırdığı belirlendi. α-sinüklein patolojisinin astrositlerde muhtemelen nörotrofik faktör salınımını gerçekleştirebilmek için sinaptik vezikül oluşumunu arttırdığı; sinaptik vezikül oluşumunda rol olan α-sinükleinin bu faktölerin salınımına eşlik ettiği ve bu yüzden de sinaps oluşumunda rol oynayan faktörlerin salınımını veya üretimini de arttırdığını düşünmemize neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Astrocytes are necessary for the formation of a proper synapse structure, and dysfunctions that occur in astrocytes cause loss of synaptic connections and neurodegeneration. Astrocytes are the most important source of trophic factors. Trophic factors have very important roles in neuron survival and the formation of synaptic connections. As a result of the findings we obtained within the scope of the master's thesis, we reported that α-synuclein overexpression in human astrocytes alters the production and release of trophic factors. In the presented doctoral thesis, to what extent the increase in astrocyte-derived α-synuclein affects neurons that do not have any pathology, by affecting the release of growth factors required for neuron survival and synapse formation, the potential to trigger the degeneration of synaptic connections and promote neurodegeneration has been investigated. A co-culture system consisting of human precursor neural cells, LUHMES cells, and human primary astrocyte cells was established. In this system, the plasmid carrying the human SNCA gene was only spliced into astrocytes, and then these SNCA overexpressing astrocytes were brought together with neurons, and it wasdetermined that the increased α-synuclein in astrocytes moved towards neurons. Our data showed that astrocyte-derived α-synuclein migrated to LUHMES cells, α-synuclein pathology increased neuronal cytotoxicity and decreased NGF expression level. On the other hand, it was determined that it increased the levels of thrombospondin, synaptophysin, and PSD-95 protein, which are involved in synapse formation. α-synuclein pathology increases synaptic vesicle formation in the astrocyte, possibly to release neurotrophic factor; α-synuclein, which plays a role in synaptic vesicle formation, accompanies the release of these factors and therefore, it causes us to think that the factors that play a role in synapse formation also increase the release.