Post-COVID hastaların 1. ve 6. ayda fonksiyonel durum ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 789636
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, post-COVID 1. ay ve 6. ayda hastaların fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi parametrelerinin değerlendirilmesi ve bu parametrelere etki eden faktörlerin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Nisan 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında retrospektif olarak planlandı. Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Hafsa Sultan Hastanesi, Göğüs Hastalıkları Kliniği'ne başvuran, Sars-Cov-2 enfeksiyonu tanısı alan, hastalık tanısı aldığında, 1. ve 6. ayda akciğer radyolojik görüntülemesi bulunan, 1. ve 6. ayda 6DYT ve yaşam kalitesini değerlendirmeye yönelik anketleri yapılmış olan hastalar dahil edildi. Hasta kayıtlarından 485 hasta kaydı incelendi; 188 hasta COVID-19 tanısında akciğer grafisi olmaması, 83 hasta post-COVID 1. ayda akciğer grafisi olmaması, 128 hasta da post-COVID 6. ayda akciğer grafisi olmaması nedeniyle araştırma dışı bırakıldı. COVID-19 tanısında ve takipte akciğer grafileri bulunan 86 hastadan 22'si post-COVID 1. veya 6. aydaki fonksiyonel durum veya yaşam kalitesi parametreleri anketlerinde eksik verileri olması nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Çalışmamıza toplam 64 hasta dahil edildi. Yaşam kalitesi parametrelerinin değerlendirmesi amacı ile SF-36, Pittsburg Uyku Kalite İndeksi, VAS ağrı skorlaması, Yorgunluk Şiddet Ölçeği ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği kullanıldı. Hastaların COVID-19 tanısı sırasında, post-COVID 1. ve 6. aydaki akciğer grafileri Brixia Skoru ile değerlendirildi. Fonksiyonel parametreleri değerlendirmek amacıyla 6 dakika yürüme testi (6DYT), borg dispne skalası ve mMRC kullanıldı. Post-COVID 1. ve 6. aydaki fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi parametrelerinin karşılaştırılması ve bu parametrelere etki eden faktörler değerlendirildi. Hastaların COVID-19 tanısındaki akciğer grafisi bulguları, post-COVID 1. ve 6. aydaki radyolojik bulguların seyri ve radyolojik bulgulara etki eden faktörler değerlendirildi. Ayrıca radyolojik tutulum ile yaşam kalitesi ve fonksiyonel durum parametrelerinin ilişkisi araştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 64 hastadan 39'u (%60,9) erkekti. 40-60 yaş grubu (%62,5) en büyük gruptu ve ortalama yaş 51,0 idi. Hastaların çoğunluğu (%43,8) hafif kilolu iken ortalama VKİ 28,9 idi. Kadın ve erkek cinsiyette VKİ ve yaş ortalaması benzer saptandı. Hastaların çoğunluğu sigara içmiyordu (%67,2), hastaların %48,4'ünde en az bir komorbidite bulunmaktaydı; hipertansiyon (%31,3) en sık izlenen komorbiditeydi. Hastaların çoğunluğu (%67,2) yatarak tedavi edilmişti. Kadın ve erkek cinsiyet arasında COVID-19 tanısı anında, post-COVID 1. ve 6. ayda ortalama Brixia skorlarında anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla p:0,74, p:0,81 ve p:0,55). Post-COVID 1. ayda kadınlarda ortalama toplam PUKİ skoru (p:0,02) anlamlı yüksek saptandı. Kadınlarda hem post-COVID 1. ayda hem de post-COVID 6.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the functional status and quality of life parameters of the patients in the 1st and 6th months post-COVID and to determine the factors affecting these parameters. Material and Method: Our study was planned retrospectively between April 2020 and June 2021. Patients who administered to Manisa Celal Bayar University, Hafsa Sultan Hospital, Chest Diseases Clinic, were diagnosed with Sars-Cov-2 infection, had lung radiological imaging after 1st and 6th months after the diagnose, who had done 6 minute walt test (6MWT) and were surveyed fo quality of life in the 1st and 6th months were included. Of the patient records, 485 patient records were reviewed; 188 patients were excluded from the study due to lack of chest X-ray in the diagnosis of COVID-19, 83 patients due to lack of chest X-ray at 1st months post-COVID and 128 patients due to lack of chest X-ray at 6th months post-COVID. Twenty-two of 86 patients with chest radiographs at the diagnosis of COVID-19 and at follow-up were excluded from the study due to missing data in the functional status or quality of life parameters questionnaires at 1 or 6 months post-COVID. A total of 64 patients were included in our study. SF-36, Pittsburg Sleep Quality Index, VAS pain score, Fatigue Severity Scale and Hospital Anxiety and Depression Scale were used to evaluate quality of life parameters. 6-minute walk test and BORG dyspnea scale were used to investigate the functional status. The comparison of functional status and quality of life parameters in the 1st and 6th months of post-COVID and the factors affecting these parameters were evaluated. The chest X-ray findings of the patients at the of COVID-19 diagnosis, the course of the radiological findings in the 1st and 6th months of post-COVID period and the factors affecting these radiological findings were evaluated. In addition, it was investigated if radiological involvement has a relation with quality of life and functional status parameters or not. Results: Of the 64 patients included in our study, 39 (60.9%) were male. The largest group was 40-60 age group (62.5%) and the mean age was 51.0 years. While the majority of patients (43.8%) were slightly overweight, the mean BMI was 28.9. The mean of BMI and age were found to be similar in men and women. Majority of the patients were non-smokers (67.2%), 48.4% of the patients had at least one comorbidity; hypertension (31.3%) was the most common comorbidity. Most of the patients (67.2%) were hospitalized for the treatment. There was no significant difference in the mean Brixia scores between the female and male gender at the time of COVID-19 diagnosis, at the 1st and the 6th month of post-COVID period (p:0.74, p:0.81 and p:0.55, respectively). The mean total PUKI score (p:0.02) was found significantly higher in women at the 1st month of post-COVID period.