Alzheimer demansında teta burst stimülasyonun bilişsel işlevlere etkisinin değerlendirilmesi
The effect of theta burst stimülation on cognitive functions in alzheimer's dementia
- Tez No: 789649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN ELBOĞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Alzheimer hastalığı (AH), demansın en sık rastlanan türü olmasının yanı sıra ortaya çıkma sıklığı yaş ile doğru orantılı olarak artan primer dejeneratif demanslardan biridir. Günümüzde AH için geliştirilmiş olan ve hastalığı tamamen ortadan kaldırdığı saptanmış kesin bir tedavi yolu bulunmamaktadır. Bu hedefte başvurulan farmakolojik yöntemler yetersiz kalabilmekte ve nonfarmakolojik tedavi yöntemlerinin kullanımı her geçen gün önem kazanmaktadır. Kullanılan nonfarmakolojik yöntemlerden biri Transkraniyal Manyetik Stimülasyondur. AH tanılı hastalarda yaptığımız bu çalışmada özel bir stimülasyon paternine sahip iTBS protokolü ile DLPFC bölgesine uygulanan 10 seanslık tedavi sonucunda nörobilişsel fonksiyonlardaki değişimi psikometrik testlerle saptamak istedik. Çalışmamıza 63-90 yaş aralığında olan 28 hafif evre hasta dahil edildi. Çalışmada 14 hasta gerçek stimülasyon tedavisi alırken 14 hasta ise sham grubunu oluşturmuştur. Her iki grup protokol öncesi ve sonrası öğrenme ve bellek, karmaşık dikkat, yürütücü işlevler, lisan, algısal-motor işlevler açısından değerlendirildi. Uygulanan SMMT, Stroop Testi, Saat Çizme Testi, ADAS-Cog testleriyle birçok nörobilişsel alanda gelişme olduğu görüldü. iTBS protokolünün Alzheimer Hastalığındaki etkileri göz önünde bulundurulduğunda daha fazla araştırılmayı hak etmektedir. Nörobilişsel testlerle saptanan bu değişimin nörogörüntüleme ve biyobelirteçlerde de değişime sebep olup olmadığının araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD), besides being the most common type of dementia, is one of the primary degenerative dementias who seincidence increases in direct proportion to age. Currently, there is no definitive treatment for AD that has been developed and has been found to completely eliminate the disease. Pharmacological methods used for this purpose may be insufficient and the use of non-pharmacological treatmentmethods is gaining importance day by day. One of the non-pharmacological methodsused is Transcranial Magnetic Stimulation. In this study weconducted in patients with AD, we wanted to determine the change in neurocognitive function swith psychometric tests after 10 sessions of treatment applied to the DLPFC region with the iTBS protocol with a special stimulation pattern. Twenty-eight patients with mild AD, aged 63-90 years, were included in our study. In the study, 14 patients received real stimulation therapy and 14 patients formed the sham group. Both groups were evaluated in terms of learning and memory, complex attention, executive functions, language, perceptual-motor functions before and after the protocol. It was observed that there was improvement in many neurocognitive areas with the SMMT, Stroop Test, Clock Drawing Test, and ADAS-Cog tests. Considering the effects of the iTBS protocol in Alzheimer's Disease, it deserves further investigation. It is necessary to investigate whether this change detected by neurocognitive tests also causes changes in neuroimaging and biomarkers.